Ուզում եմ բոլորս դպրոցն ընկալենք որպես թռիչքուղի, որի միջոցով պիտի սկսվի երեխաների թռիչքն իրենց երազանքների վրայով. Վարչապետ
Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր առավոտյան այցելել է Արմավիրի մարզի Պտղունք բնակավայրի Տիգրան Մեծի անվան նորակառույց դպրոց և Երևանի Մուրացանի անվան թիվ 18 հիմնական դպրոց:
Արմավիրի մարզի Պտղունք բնակավայրի դպրոցը կառուցվել է Կառավարության 300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ ծրագրի շրջանակում: Վարչապետը ներկա է գտնվել առաջին դասարանցիների նորամուտին նվիրված միջոցառմանը, շնորհավորել բոլորին Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սա իր երրորդ այցն է Պտղունքի միջնակարգ դպրոց: «Առաջին անգամ երևի հերթական աշխատանքային այցից էինք վերադառնում, երբ տեղեկացանք, որ Պտղունքի մի խումբ բնակիչներ շատ կարևոր բան ունեն ասելու: Չնայած ուշ ժամ էր, որոշեցինք կանգնել, և բնակիչները խնդրեցին, ասացին՝ մենք ուղղակի Ձեզ ուզում ենք ցույց տալ մեր դպրոցը: Մենք եկանք այստեղ, և իհարկե, տեսարանը շատ ցավեցնող էր, անկեղծ պիտի ասեմ: Իհարկե, ես չէի կարող այլ բան ասել, քան այն, որ անպայման կկառուցենք դպրոցը: Դրանից հետո եղավ կառավարության որոշում, Պտղունքի դպրոցը ներառվեց մեր ծրագրերում, որից հետո նախագիծ պատվիրվեց: Եթե չեմ սխալվում նախորդ տարի նաև այցելեցի շինհրապարակ տեսնելու, թե ինչպես են ընթանում աշխատանքները: Եվ այսօր, ահա, մենք այստեղ ենք դպրոցի բացման առիթով, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է:
Այստեղ նշվեց, որ սա պատմական իրադարձություն է, ինչն, իհարկե, այս համատեքստում հենց այդպիսին է, բայց ես կուզենայի, որ դպրոցների բացումը մեզ համար դառնար առօրեական իրադարձություն, որովհետև պատմությունը դեռ նոր պիտի ստեղծվի այս դպրոցի ներսում: Սա ընդամենն աշխատանք է, սա ընդամենը պարտականություն է, նվազագույն պարտականություն կառավարության կողմից, մարզպետի աշխատակազմի կողմից, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից:
Ես շատ եմ ուզում, որ մեզ համար դպրոցի բացումը, այս հանդիսավոր միջոցառումները, որտեղ ներկա են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, չլինի պատմական իրադարձություն և դա չի լինելու պատմական իրադարձություն: Պատմական իրադարձությունն սկսվելու է մեր այստեղից գնալուց հետո, երբ մեր երեխաները, ուսուցիչներն սկսեն իրենց պատմությունը և որը չի ավարտվելու դպրոցում: Հակառակը, ես ուզում եմ՝ մենք դպրոցի նկատմամբ մեր վերաբերմունքն էլ որոշակի վերաձևակերպենք: Ցանկանում եմ բոլորս դպրոցն ընկալենք որպես վազքուղի, որպես թռիչքուղի, որպես տրամպլին, որից հետո, որի միջոցով պիտի սկսվի այս երեխաների թռիչքը, այս երեխաների ճախրանքը, և նրանք պետք է կարողանան թռչել իրենց երազանքների վրայով: Սա է իմ ուղերձը, որ այսօր ուզում եմ փոխանցել:
Նաև շատ հաճելի էր, որ երեխաների ներկայացումն անվանվել է «Դպրոցի ճանապարհը», որովհետև հիշում եմ՝ ես ասում էի, որ դպրոցի նախագծի մեջ միայն դպրոցը չէ: Շատ կարևոր է, թե ինչ ճանապարհով են երեխաները գալու: Եվ ես ուզում եմ, երբ բացմանը կներկայանան կամ դպրոցի դռները կբացվեն, երեխաները գան այստեղ բարեկարգված, գծանշված ճանապարհով, որովհետև դա, առաջին հերթին, պետության վերաբերմունքն է երեխաների, քաղաքացիների նկատմամբ:
Իհարկե, դեռ ներս չենք հասցրել մտնել: Հույս ունեմ ներսում դիտարկելի թերություններ չենք նկատի, բայց գոնե մինչև այս պահը տեսնում եմ, որ հանձնարարականը ճշգրիտ կատարված է»: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը, Տարածքային զարգացման հիմնադրամին, շինարարներին՝ կատարած աշխատանքի համար:
«Հարգելի երեխաներ, հարգելի տնօրեն, սիրելի ուսուցիչներ, այս տարածքը ձեզ է հանձնվելու: Սա ընդամենը տեխնիկական փուլ է, բուն բովանդակային փուլն սկսվում է այսօրվանից: Ես ուզում եմ, երբ հաջորդ անգամ մենք գանք այստեղ, տեսնենք ապրեցված և ապրող տարածք, երեխաների մտածողությունը, զարգացումը ձևավորող, նրանց տաղանդը բացահայտող տարածք, որը կլինի բարեկարգ, ծաղիկներով պատված և խնամված: Ցանկանում եմ, որ երեխաները փոխեն վերաբերմունքը դպրոցի նկատմամբ: Այդ պրոցեսն, իմիջիայլոց, Հայաստանում գնում է՝ մի ժամանակ դպրոցը մի տեղ էր, որտեղից երեխաները շտապում էին դեպի տուն: Հիմա մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ դպրոցը լինի մի տեղ, որտեղ երեխաները շուտ քնելու, շուտ արթնանալու և դպրոց գնալու ցանկություն ունենան: Իհարկե, շենքը շատ կարևոր է, բայց շենքը երբեք նպատակ չի եղել և նպատակ չէ: Շենքը միջոց է երեխաներին հնարավորություն տալ կերտելու իրենց սեփական հաջողության պատմությունը և իրենց սեփական հաջողության պատմության միջոցով իրենց Հայրենիքի, իրենց պետության հաջողության պատմությունը:
Սիրելի երեխաներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Սեպտեմբերի 1-ի առիթով, շնորհավորում եմ դպրոցի շենքի շահագործման հանձնելու առիթով և բարի վերադարձ ձեր տուն: Ուզում եմ, որ դուք ապրեք և ապրեցնեք այս տունը, որը ճառագի երջանկությամբ», -ասել է վարչապետը:
Շրջելով նորակառույց դպրոցում՝ վարչապետը ծանոթացել է ստեղծված պայմաններին: Պատասխանատուների ներկայացմամբ, դպրոցի նախագծային աշխատանքները մեկնարկել են 2019թ. մարտից, շինարարական աշխատանքները՝ 2020 թ. սեպտեմբերից, ավարտվել է 2022 թ. դեկտեմբերին: Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի միջոցներով: Ընդհանուր առմամբ դպրոցի կառուցմանը տրամադրվել է ավելի քան 1 մլրդ դրամ: Բացի կառուցումից, դպրոցը նաև նոր գույքով է հագեցվել, որի համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 14 մլն 238 հազար դրամ: Շենքային պայմանները համապատասխանում են ժամանակակից կրթական պահանջներին: Դպրոցն ունի նաև բարեկարգված բակային տարածք: Նոր ուսումնական տարում դպրոցում սովորելու է 118 աշակերտ:
Կառավարության ղեկավարն այցելել է նաև Երևանի Մուրացանի անվան թիվ 18 հիմնական դպրոց, կրկին ներկա գտնվել առաջին դասարանցիների նորամուտին նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետը շրջել է դպրոցում, որը հիմնանորոգվել և վերակառուցվել է դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Պատասխանատուները ներկայացրել են, որ 1932 թ. կառուցված նախկին շենքի տարածքը կազմել է 2.881,2 քմ, շենքի ներսում նախկինում գտնվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի էլեկտրական սնուցման կայանը՝ վտանգելով դպրոցի միջավայրը: Մինչ վերակառուցումը՝ դպրոցում սովորել է 383 աշակերտ: Վերակառուցված շենքի մակերեսը 3800 քմ է: Այն ամբողջությամբ կառուցված է երկաթբետոնե կոնստրուկտիվ լուծումներով: Շենքի սեյսմիկ ամրությունը հաշվարկված է 9 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժի համար: Վերակառուցման ժամանակ պահպանվել է նախկին շենքի ճակատային պատը, որը պատմամշակութային արժեք ունի: Վերակառուցված դպրոցն ունի երկու մարզադահլիճ, հրաձգարան, խոհանոց, ճաշարան, հանդիսությունների դահլիճ, ապահովված է շենքի մատչելիությունը՝ ներառական հարմարեցված միջավայրի ապահովման տեսանկյունից: Դպրոցն ապահովված է արևային կայանով, ջեռուցման համակարգերով, տեսահսկման սարքերով, անվտանգության սարքավորումներով, օդափոխության, տաք և սառը ջրամատակարարման համակարգերով: Դպրոցը նախատեսված է 430 աշակերտի համար:

I want all of us to perceive the school as a runway through which the children's flight over their dreams will begin. Prime Minister
On the occasion of Knowledge and Education Day, RA Prime Minister Nikol Pashinyan visited the newly built school named after Tigran Mets in Ptghunk settlement of the Armavir region and primary school No. 18 named after Muratsan in Yerevan this morning.
The school of Ptghunk settlement of the Armavir region was built within the framework of the Government's 300 schools and 500 kindergartens program. The Prime Minister was present at the event, dedicated to debuting first graders, to congratulate everyone on the Day of Knowledge and Education.
In his speech, Nikol Pashinyan noted that this was his third visit to Ptghunk secondary school. "For the first time, we were probably returning from another business visit when we learned that a group of residents of Ptghunk had something significant to say. Although it was late, we decided to stop, and the residents asked, they said We want to show you our school. We came here, and of course, the scene was harrowing, to be honest. Of course, I couldn't say anything other than that we will build the school. After that, there was a government decision, and Ptghunki School was included in our plans, after which a project was ordered. If I'm correct, I also visited the construction site last year to see how the works were going. And today, behold, we are here for the opening of the school, which is a significant event.
It was mentioned here that this is a historical event, which, of course, is in this context, but I would like the opening of schools to become an everyday event for us because history has yet to be created inside this school. This is just a job; this is just a duty, a minimum duty by the Government, by the governor's office, and by local self-government bodies.
I want the opening of the school for us, these solemn events, where high-ranking officials are present, not to be a historical event, and it will not be a historical event. The historical event will begin after we leave here when our children and teachers begin their story, and it will not end in school. On the contrary, I want us to reformulate our attitude towards school. I want all of us to perceive the school as a runway, as a springboard, after which the flight of these children will begin, the soaring of these children, and they must be able to fly over their dreams. This is the message that I want to convey today.
It was also very nice that the children's performance was called "The School Road" because I remember saying that school is not the only part of the school project. It is essential which way the children will come. And I want, when they show up for the opening of the school doors, like the children, to come here on a well-maintained, marked path because this is the state's attitude towards children citizens.
Of course, we have yet to get in. I hope we won't notice any observable defects inside, but up to now, I see that the assignment has been done precisely. Nikol Pashinyan thanked the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Regional Development Fund, and the builders for the work done.
"Dear children, dear director, dear teachers, this space will be handed over to you. This is just a technical phase; the substantive step starts today. The next time we come here, we will see a living space that shapes children's thinking and development and reveals their talent, which will be well-groomed, covered with flowers, and cared for. I want children to change their attitude towards school. That process is going on in Armenia: at one time, the school was a place from which children rushed home. Now, we must do everything to make the school a place where children want to go to bed early, wake up early, and go to school. Of course, the building is significant, but the building was never the goal and is not the goal. The building is a way to give children an opportunity to create their own success story and, through their own success story, the success story of their Motherland, their country.
Dear children,
I congratulate you on September 1; I commend you on commissioning the school building and welcome home. I want you to live and make this house shine with happiness," said the Prime Minister.
Touring the newly built school, the Prime Minister familiarized himself with the conditions. According to the representatives, the design works of the school started in March 2019, and the construction works began in September 2020 and ended in December 2022. The construction works were carried out with funds from the Asian Development Bank. In general, more than 1 billion drams were allocated for the construction of the school. In addition to the structure, the school was also equipped with new property, for which 14 million 238 thousand drams were allocated from the RA state budget. Building conditions meet modern educational requirements. The school also has a landscaped yard area. 118 students will study at the school in the new academic year.
The Prime Minister toured the school, which was thoroughly repaired and reconstructed within the framework of the school seismic safety improvement project, and familiarized himself with the created conditions. Those in charge presented that the area of the former building built in 1932 was 2,881.2 square meters; the electric power station of the Shengavit administrative district was located inside the building, endangering the environment of the school. Before the reconstruction, the school had 383 students. The area of the reconstructed building is 3800 square meters. It is entirely built with reinforced concrete structural solutions. The seismic strength of the building is calculated for a 9-point earthquake. During the reconstruction, the front wall of the former building, which has historical and cultural value, was preserved. The reconstructed school has two gymnasiums, a shooting range, a kitchen, a canteen, and a banquet hall, and the accessibility of the building is ensured in terms of providing an inclusive, adapted environment. The school has a solar plant, heating systems, video surveillance devices, security equipment, ventilation, and hot and cold water supply systems. The school is designed for 430 students.