ՀՀ-ն իրավասություն չունի և չի կարող քննարկել ԼՂ բեռներ տեղափոխելու այլ ճանապարհների հետ կապված հարցեր․ ՀՀ ԱԳՆ
Ցանկանում ենք ընդգծել, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ԼՂ բեռների տեղափոխման այլընտրանքային ճանապարհների վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունն իրավասություն չունի և չի կարող քննարկել Լեռնային Ղարաբաղ բեռներ տեղափոխելու այլ ճանապարհների հետ կապված հարցեր։
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս վերահաստատել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականի վերաբերյալ՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների։
Հատկանշական է նաև, որ հուլիսի 15-ի հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահի կողմից, ինչպես նաև սեպտեմբերի 1-ին խորհրդի նախագահի խոսնակի կողմից արված հայտարարություններում ևս չի մատնանշվում այդպիսի «պայմանավորվածություն». ադրբեջանական կողմը, ձևավորած գործելաոճին համապատասխան, փորձում է շահարկել թեմային զանազան անդրադարձերը և դրանք ներկայացնել որպես պայմանավորվածություն։ Միջազգային գործընկերներն իրենց հայտարարություններում շարունակաբար և աներկբայորեն շեշտադրում են Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման կարևորությունը, և այն, որ այլ ճանապարհների վկայակոչումը չի կարող դիտվել որպես այլընտրանք Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման Ադրբեջանի պարտավորությանը»։
Եվս մեկ անգամ հաստատակամորեն ընդգծում ենք, որ ՀՀ համար օրակարգում  է միայն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապն ապահովող ուղու՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման խնդիրը, և ՀՀ-ն չի պատրաստվում ներգրավվել որևէ այլ ճանապարհների շուրջ քննարկումներում»:

Хотим подчеркнуть, что в ходе трехсторонней встречи, состоявшейся 15 июля в Брюсселе с участием лидеров Армении, Азербайджана и президента Европейского совета, не было достигнуто соглашение относительно альтернативных способов транспортировки грузов в Нагорный Карабах. Об этом сообщает МИД РА.
«Более того, Республика Армения не имеет полномочий и не может обсуждать вопросы, связанные с другими способами транспортировки товаров в Нагорный Карабах.
Республика Армения неоднократно подтверждала свою принципиальную позицию относительно необходимости устранения незаконного блокирования Лачинского коридора в соответствии с Конвенцией трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. и юридически обязательных решений Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года.
Примечательно также, что заявления, сделанные президентом Европейского совета после заседания 15 июля, а также пресс-секретарем президента Совета 1 сентября, не свидетельствуют о такой «договоренности». Азербайджанская сторона, в соответствии со своим устоявшимся методом работы, пытается манипулировать различными отсылками к теме и преподносить их как соглашение. В своих заявлениях международные партнеры постоянно и безоговорочно подчеркивают важность снятия блокады Лачинского коридора, а также то, что упоминание других дорог не может рассматриваться как альтернатива обязательству Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора.
Еще раз твердо подчеркиваем, что на повестке дня РА стоит только вопрос снятия блокады Лачинского коридора, дороги, обеспечивающей бесперебойную связь между Арменией и Нагорным Карабахом, и РА не собирается ввязываться в дискуссии о каких-либо других дорогах».