ՀՀ կառավարության նիստում չզեկուցվող հարցերի թվում ընդունվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության (ՀԵՄԱ) կարգավիճակի մասին համաձայնագրի» ստորագրմանը հավանություն տալու առաջարկությանը։
Ըստ որոշման նախագծի հիմնավորումների, ԵՄ կողմը հանդես է եկել բացառապես Հայաստանի համար նախատեսված մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու նախաձեռնությամբ:
«Վերջինս ոչ միայն ողջունվեց Հայաստանի իշխանությունների կողմից, այլև հայկական կողմը լայնածավալ ջանքեր գործադրեց երկարաժամկետ առաքելություն ստեղծելու հարցում ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների աջակցությունը ստանալու ուղղությամբ:
2023թ. հունվարի 23-ին ԵՄ խորհուրդը որոշում կայացրեց Հայաստանում տեղակայել ԵՄ մշտադիտարկման նոր քաղաքացիական առաքելություն՝ վերջինիս մանդատի մեկնարկից երկու տարի ժամկետով։
Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը միտված է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմանը: Հայկական կողմը մեծապես կարևորում է ինչպես սույն, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ անվտանգային ոլորտում համագործակցության խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները:
Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի դրույթներով՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության (ՀԵՄԱ) կարգավիճակի մասին համաձայնագրի» ստորագրումը»,- նշված է որոշման նախագծի հիմնավորումների մեջ։

На заседании правительства РА, была принята рекомендация одобрить подписание «Соглашения между Республикой Армения и Евросоюзом о статусе Миссии Евросоюза в Армении (EUM)».
Согласно обоснованию проекта решения, сторона ЕС выступила с инициативой создания миссии гражданского мониторинга, предназначенной исключительно для Армении.
« Последнее не только приветствовалось властями Армении, но и армянская сторона приложила большие усилия, чтобы заручиться поддержкой всех стран-членов ЕС в создании долгосрочной миссии.
23 января 2023 года совет ЕС принял решение разместить в Армении новую гражданскую наблюдательную миссию ЕС сроком на два года с начала действия мандата последней.
Размещение гражданской миссии ЕС в Армении направлено на установление стабильности и мира в регионе. Армянская сторона высоко ценит и эту, и все инициативы, направленные на углубление сотрудничества в сфере безопасности с Евросоюзом.
На основании изложенного и руководствуясь положениями статьи 7 Закона РА «О международных договорах», МИД РА считает целесообразным подписать «Соглашение между Республикой Армения и Европейским Союзом о статусе Миссии Европейского Союза в Армении (EUM)", - говорится в обосновании проекта решения .