Միրզոյանը հանդիպել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ. ընդգծվել է ԼՂ-ում իրավիճակի հաղթահարման հրատապությունը
30 Օգոստոսի, 10:41
Օգոստոսի 29-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Բլեդի համաժողովին նախարար Միրզոյանի մասնակցության նպատակով Սլովենիա այցի ընթացքում:
Երկուստեք ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման, իսկ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, ԼՂ բնակչության ծանր պայմաններն ու մարդու իրավունքների խախտումները, ինչպես նաև իրավիճակի հաղթահարման հրատապությունը: ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով բացահայտ ի ցույց է դնում իր իրական նպատակը՝ ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է ԼՂ-ում տիրող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ նախօրեին, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակումից ի վեր ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից արված հայտարարությունները՝ միաժամանակ ընդգծելով հանձնակատարի մանդատի, ԵԽ գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի անխոչընդոտ իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում ԵԽ հանձնակատարի գրասենյակի հետ ՀՀ արդյունավետ փոխգործակցությանը:

Мирзоян встретился с комиссаром СЕ по правам человека, была подчеркнута актуальность урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе
29 августа министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович. Встреча состоялась во время визита министра Мирзояна в Словению для участия в конференции в Бледе.
Стороны подчеркнули гуманитарный кризис, возникший в НК вследствие продолжающейся более 8 месяцев незаконной блокады Лачинского коридора Азербайджаном, а с 15 июня-полной блокады Нагорного Карабаха, тяжелые условия населения НК и нарушения прав человека, а также срочность преодоления ситуации. Глава МИД подчеркнул, что своими действиями Азербайджан открыто демонстрирует свою истинную цель-проведение этнических чисток в Нагорном Карабахе:
Глава МИД Армении приветствовал заявления Комиссара СЕ по правам человека, сделанные накануне по поводу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, а также после блокирования Лачинского коридора, подчеркнув при этом беспрепятственное осуществление возможных шагов в рамках мандата комиссара и инструментария СЕ.
Было также отмечено эффективное взаимодействие РА с аппаратом комиссара СЕ в вопросах защиты прав человека.