«Տպավորություն է, որ «անվտանգություն» ասելիս նկատի ունենք միայն խոշոր տերությունների անվտանգությունը»․ Միրզոյան
Օգոստոսի 29-ին Բլեդի ռազմավարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է «Անվտանգության նոր ճարտարապետներ. ովքե՞ր» պանելային քննարկմանը: Համաժողովի շրջանակներում նախարար Միրզոյանն ունեցել է նաև երկկողմ հանդիպումներ և քննարկումներ համաժողովին մասնակցող այլ գործընկերների հետ։ Միրզոյանը պատասխանել է քննարկման ժամանակ հնչած հարցերին:
- Դուք գալիս եք հակամարտությունների պատմություն ունեցող տարածաշրջանից, բացի այդ տարածաշրջանում դեռ առկա են որոշ «սառած հակամարտություններ»: Քանի որ պրն. դեսպանը նշեց կառույցները, միջազգային կազմակերպությունները, ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում գործող կառույցների անվտանգային ներուժը, այդո՞ք դրանք արդյունավետ կերպով օգնում են, թե ինչ-որ նոր բանի կարիք կա:
- Նախևառաջ, միանալով գործընկերներիս, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Սլովենիային՝ չնայած մարտահրավերներին և բնական աղետին այս շատ կարևոր համաժողովը կազմակերպելու համար: Մեզ համար սա ոչ միայն մտքեր փոխանակելու, այլև Սլովենիայի ժողովրդին համերաշխություն հայտնելու հնարավորություն է:
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, դրան պատասխանելն այդքան էլ հեշտ չէ, որքան կարող է թվալ: Մի կողմից, տասնամյակներ շարունակ մենք ունեցել ենք բոլոր անհրաժեշտ կառույցները: Դրանք կուտակել են ճգնաժամերի և հակամարտությունների կառավարման համար անհրաժեշտ բոլոր գործիքներն ու միջոցները: Մյուս կողմից, մենք տեսնում ենք, որ իրական ճգնաժամերի և հակամարտությունների դեպքում այս գործիքներն ու միջոցներն այդքան էլ արդյունավետ չեն:
Այսպիսով, համոզվելու համար, որ ինձ հաջողվելու է ձեզ ճիշտ ներկայացնել պատկերը, ես կներկայացնեմ իրավիճակն իրական օրինակով: Բոլորդ գիտեք՝ Հարավային Կովկասում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Հենց այս պահին, մինչ մենք այստեղ խոսում ենք, 120.000 մարդ այնտեղ գտնվում է իրական միջնադարյան շրջափակման մեջ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով: Այս միջանցքի ստեղծման նպատակը եղել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կապի և մարդկանց ազատ տեղաշարժի ապահովումը: Սա միակ կյանքի ճանապարհն է, միակ ուղին, որը կարող է կապել Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ:
Արդեն 8 ամիս է, ինչ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, իսկ հունիսի 15-ից ի վեր միջանցքը լիակատար շրջափակման մեջ է. այժմ դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ո՛չ դեղորայք, ո՛չ վառելիք և, առհասարակ, ոչինչ հնարավոր չէ տեղափոխել այս միջանքով: Այսպիսով, ևս մեկ անգամ համոզվելու համար, որ դուք իրապես հասկանում եք իրավիճակը, նշեմ, որ մոտ 2.000 հղի կին, 30.000 երեխա, 20.000 մեծահասակ, հիվանդություններ ունեցող մարդիկ մնացել են առանց սննդի, դեղորայքի և վառելիքի, խափանված է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը:
Այս իրավիճակի հետ կապված կան միջազգային կազմակերպությունների, անհատների, անկախ փորձագետների կողմից հնչեցված բազմաթիվ արձագանքներ. մենք ունենք ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի, հատուկ փորձագետների, հատուկ զեկուցողների հայտարարությունները, ունենք հայտարարություններ այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպություններից, ինչպիսիք են Human Rights Watch-ը, Amnesty International-ը և այլն: Մենք ունենք Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազի նման անկախ փորձագետների կողմից հնչեցված հայտարարություններ, ունենք նաև Եվրոպայի խորհուրդ։
Առկա են բազմաթիվ կառույցների, հեղինակավոր կազմակերպությունների, մարմինների, անհատների կողմից հնչեցված հայտարարարություններ, որոնք փաստում են, որ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, և արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում առկա է հումանիտար ճգնաժամ, և կա հումանիտար աղետի վտանգ: Այսպիսով, ի՞նչ ունենք արդյունքում. ոչինչ: Մենք ունենք Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ ամենաբարձր իրավական մարմնի երկու որոշումները: Մենք՝ ժողովուրդներս, միավորվեցինք և ստեղծեցինք ՄԱԿ-ը, դրա շրջանակներում կամ դրան զուգահեռ մենք ստեղծեցինք բարձրագույն իրավական ատյանը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանը, և այն ընդունեց երկու որոշում, ըստ որի Ադրբեջանը պետք է անցանելիություն ապահովեր Լաչինի միջանցքով, և ի՞նչ տեղի ունեցավ. ոչինչ:
Այնպես որ, խնդիրը կառույցները չեն: Մենք չունենք կառույցների պակասի կամ բացակայության խնդիր, այլ բանի կարիք կա: Կարծում եմ, որ կա քաղաքական կամքի և կանոնների նկատմամբ հարգանքի պակաս, ոչ միայն նրանց կողմից, ովքեր դրանք խախտում են, այլև մեր՝ բոլորիս: Մենք պետք է կանոնները հարգելու պատասխանատվության զգացում ունենանք, քանի որ դրա այլընտրանքը քաոսն է, քանի որ այլընտրանքը մի իրավիճակ է, երբ ուժն է ծնում իրավունք, և դուք գիտեք՝ միշտ կարող է լինել ուժեղից ավելի ուժեղը:
Պատասխանելով Ձեր հարցին՝ ես կցանկանայի մեկ այլ հարց առաջ բերել. արդյո՞ք մենք համաձայն ենք այս իրավիճակի հետ և ի՞նչ ենք մենք պատրաստվում անել դրա հետ:
- Որպես փորձառու քաղաքական գործիչ, որտե՞ղ եք տեսնում այսօրվա քաղաքականության դերն անվտանգային հարցերում, արդյո՞ք պետք է մենք ինչ-որ բան փոխենք մոտեցումներում, որոնք այսօր ունեն քաղաքական գործիչները:
- Ես ինքս ինձ չէի անվանի փորձառու քաղաքական գործիչ, բայց…
- Ես անվանում եմ:
- Շնորհակալություն: Հարգելի մասնակիցներ, ես չէի ցանկանա շեղել այս գեղեցիկ զրույցն ու քննարկումը, սակայն ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է, թե «անվտանգություն» ասելիս մենք նկատի ունենք միայն խոշոր տերությունների անվտանգությունը, «պատիվ» ասելիս նկատի ունենք մեծ խաղացողներին: Կամ առնվազն պետք է ունենալ Լեհաստանի աշխարհագրական չափը՝ այս զրույցի մաս լինելու կամ սպասելիքներ ունենալու համար: Ես տպապորված եմ Ձեր ելույթով, պարոն Գլխավոր քարտուղար, բայց հնարավոր չէ «տունը վերականգնել», քանի դեռ չկա այն ըմբռնումը, որ խնդիրը միայն Ուկրաինայում պատերազմը չէ: Ես բժիշկ չեմ, ինչպես լսեցիք, ես փորձառու քաղաքական գործիչ եմ, սակայն ես գիտեմ, որ առաջինն ու երևի ամենակարևոր քայլը ախտորոշումն է: Հնարավոր չէ լուծում տալ առանց ճիշտ ախտորոշման: Երևի ամենաուղիղ, անկեղծ և ակնհայտ պատասխանը Ձեր հարցին, քանի որ իրականում բոլորն էլ գիտեն պատասխանը հետևյալն է. դա այն քաղաքականությունն է, որը հիմնված է արժեքների վրա, ինչպես նաև մարդակենտրոնությունը: Լուծումը մարդ էակի վրա կենտրոնացված քաղաքականությունն է: Կարծում եմ, դա է պատասխանը»։

"It is an impression that when we say "security," we mean only the security of major powers." Mirzoyan
On August 29, within the framework of the Bled Strategic Forum, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan participated in the "New security architects. who?" panel discussion. Within the framework of the conference, Minister Mirzoyan also had bilateral meetings and discussions with other partners participating in the forum. Mirzoyan answered the questions raised during the debate.
- You come from a region with a history of conflicts; besides, there are still some "frozen conflicts" in that region. Because Mr. The ambassador mentioned the structures and international organizations, how do you assess the security potential of the existing systems? Do they help effectively, or is there a need for something new?
- First, joining my colleagues, let me thank Slovenia for organizing this important conference despite the challenges and the natural disaster. For us, this is an opportunity to exchange ideas and express solidarity with the people of Slovenia.
As for your question, answering it is not as easy. On the one hand, we have had all the necessary structures for decades. They have accumulated all the essential tools and resources for crisis and conflict management. On the other hand, in real problems and conflicts, these tools and measures could be more effective.
So, to ensure I will successfully present the picture, I will explain the situation with a real example. You all know about Nagorno-Karabakh, located in the South Caucasus. As we speak here, 120,000 people are in a veritable medieval siege due to the blockage of the Lachin Corridor. The purpose of creating this corridor was to ensure the connection between Armenia and Nagorno-Karabakh and the free movement of people. This is the only way of life, the only way that can connect Nagorno Karabakh with the outside world.
It has been 8 months since Azerbaijan blocked the Lachin Corridor, and since June 15, the corridor has been under complete blockade. Now, neither medicine, fuel, nor anything can be transported to Nagorno-Karabakh through this means. So, once again, to make sure you really understand the situation, about 2,000 pregnant women, 30,000 children, 20,000 adults, and people with illnesses have been left without food, medicine, and fuel, and gas and electricity supplies have been disrupted.
Regarding this situation, there are many reactions voiced by international organizations, individuals, and independent experts. We have the statements of the UN Secretary-General, notable experts, and special rapporteurs; we have reports from such authoritative organizations as Human Rights Watch, Amnesty International, etc. We have statements made by independent experts like the former chief prosecutor of the International Criminal Court; we also have the Council of Europe.
Statements by many structures, authoritative organizations, bodies, and individuals prove that Azerbaijan has blocked the Lachin Corridor. As a result, there is a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. There is a danger of a humanitarian disaster. So what do we have as a result? Nothing. We have two decisions from the International Court of Justice, the highest legal body. We, the people, united and created the United Nations; within its framework or parallel to it, we made the highest legal instance, the International Court of Justice, and it passed two decisions according to which Azerbaijan should provide passage through the Lachin Corridor, and what happened? Nothing.
So, the problem is different from the structures. We do not have an issue of lack or absence of facilities; something else is needed. There is a lack of political will and respect for the rules, not only by those who break them but by all of us. We must be responsible for respecting the rules because the alternative is chaos. After all, the choice is a situation where force begets right; you know, there can always be the stronger of the strong.
Answering your question, I would like to raise another question. Do we agree with this situation, and what will we do about it?
- As an experienced politician, where do you see the role of today's politics in security issues? Should we change something in the approaches that politicians have today?
- I wouldn't call myself an experienced politician, but...
- I name it.
- Thank you. Dear participants, I would not like to derail this beautiful conversation and discussion, but I think that when we say "security," we mean only the security of the big powers; when we say "honor," we mean the big players. Or at least one has to have the geographic extent of Poland to be part of this conversation or to have expectations. I'm impressed with Your speech, Mr. Secretary General; it is impossible to "restore the house" until there is an understanding that the problem is not only the war in Ukraine. I am not a doctor; as you heard, I am an experienced politician, but diagnosis is the first and perhaps the most crucial step. It is only possible to give a solution with a correct diagnosis. The most direct, honest, and obvious answer to your question because everyone knows the answer is as follows. It is politics based on values as well as people-centeredness. The solution is human-centered politics. That is the answer.