Ֆրանսիան մոբիլիզացվում է հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և տևական խաղաղության հաստատման. Կատրին Կոլոննա
29 Օգոստոսի, 15:34
Ֆրանսիան մոբիլիզացվում է հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և տևական խաղաղության հաստատման, որը թույլ կտա երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատումը և հնարավորություն կընձեռի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն ապրել այնտեղ՝ հարգելով նրանց իրավունքները, մշակույթն ու պատմությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան դեսպանների համաժողովին։
«Ուժասպառ անելու ռազմավարությունը, որի նպատակն է հրահրել հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, անօրինական է, ինչպես սահմանել է Արդարադատության միջազգային դատարանը։ Այն նաև բարոյական չէ»,- հավելել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը։

Франция мобилизуется для установления справедливого и прочного мира между Арменией и Азербайджаном. Катрин Колонна
29 Август, 15:34
Франция мобилизуется для установления справедливого и прочного мира между Арменией и Азербайджаном, который позволит провести демаркацию границ между двумя странами и дать возможность народу Нагорного Карабаха жить там, уважая свои права, культуру и историю. Об этом заявила министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна на конференции послов.
«Стратегия истощения, цель которой – спровоцировать массовую эмиграцию армян из Нагорного Карабаха, является незаконной, как это и определил Международный Суд. Это также аморально», — добавила министр иностранных дел Франции.