Միրզոյանը և Սլովենիայի ԱԳ նախարարը քայլեր կձեռնարկեն երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն առավել ակտիվացնելու ուղղությամբ
Օգոստոսի 28-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Սլովենիայում անցկացվող Բլեդի ռազմավարական համաժողովի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Սլովենիայի միջև երկկողմ համագործակցության հարցերի, ընթացիկ ծրագրերի՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն առավել ակտիվացնելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով անկախացումից ի վեր ամենախոշոր բնական աղետի՝ ջրհեղեղների հետևանքով Սլովենիայի կրած վնասներին՝  Նախարար Միրզոյանը Հայաստանի համերաշխությունն է հայտնել Սլովենիայի ժողովրդին և աջակցության պատրաստակամություն հայտնել՝ հաղթահարելու բնական աղետի հետևանքները: Ընդգծել է բնական և մարդածին աղետների դեմ համարժեք արձագանքի և քայլերի կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, միջազգային կառույցների շրջանակներում  փոխգործակցության շուրջ:
Հայաստանի և Սլովենիայի ԱԳ նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը և շեշտել, որ անթույլատրելի է 21-րդ դարում 120 հազար մարդկանց փաստացի պաշարման մեջ պահելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը, որը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայությանը:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու և Լեռնային Ղարաբաղում վերահաս հումանիտար աղետը կանխելու  հրամայականը: Շեշտվել է միջազգային գործընկերների կողմից, այդ թվում՝ ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հստակ ուղերձների, քայլերի կարևորությունը:

Mirzoyan and the Minister of Foreign Affairs of Slovenia will take steps to activate the bilateral political dialogue further
On August 28, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Slovenia, Tanja Fajon. The meeting took place within the framework of the Bled strategic conference in Slovenia.
During the meeting, the interlocutors reflected on issues of bilateral cooperation between Armenia and Slovenia and current programs, expressing readiness to activate the bilateral political dialogue further.
Referring to the damages suffered by Slovenia due to the floods, the biggest natural disaster since independence, Minister Mirzoyan expressed Armenia's solidarity with the people of Slovenia. He said he was ready to support them in overcoming the consequences of the natural disaster. He emphasized the importance of adequate response and steps against natural and artificial disasters.
Thoughts were exchanged on the RA-EU partnership and cooperation within the framework of international structures.
Regional security issues were also on the agenda of the Foreign Ministers of Armenia and Slovenia's meeting.
Ararat Mirzoyan presented to his colleague the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor and stressed that the policy of Azerbaijan to keep 120 thousand people under actual siege in the 21st century, which aims to cleanse the Nagorno-Karabakh Armenians ethnically, is unacceptable.
Minister Mirzoyan emphasized the imperative to implement the legally binding decisions of the UN International Court of Justice of February 22 and July 6 to remove the blockade of the Lachin Corridor immediately and to prevent the impending humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh. The importance of clear messages and steps from international partners, including the EU and its member states, was emphasized.