Հայաստանի և Կորեայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ օրակարգն ընդլայնելու և համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները
Օգոստոսի 28-ին Սլովենիայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Պակ Չինի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ: Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես առևտրատնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, ինչպես նաև նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները: Այս համատեքստում կարևորվել է Կորեայի Միջազգային համագործակցության գործակալության հետ հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին:
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ուշադրություն  հրավիրելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների սուր պակասի պայմաններում հատկապես խոցելի խմբերի՝ երեխաների, կանանց, տարեցների և խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց համար ստեղծված ծանրագույն մարտահրավերներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ոչ միայն կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների հիմնարար դրույթները, այլև Լաչինի միջանցքը փակ պահելով՝ բացահայտ անարգանք է դրսևորում Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների նկատմամբ:
Վերահաստատելով Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման հարցում հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Բաքուն իր գործելաոճով խոչընդոտում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

Министры иностранных дел Армении и Кореи обсудили возможности расширения двусторонней повестки дня и углубления сотрудничества
28 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился в Словении с министром иностранных дел Республики Корея Пак Чином.
Собеседники обсудили возможности расширения двусторонней повестки дня и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, выразив готовность предпринять шаги для более эффективной реализации имеющегося потенциала. В качестве перспективных направлений сотрудничества были отмечены торгово-экономическая, научная, образовательная, культурная, а также инновационная и высокотехнологичная сферы. В этом контексте было подчеркнуто расширение эффективного сотрудничества, налаженного с Корейским агентством международного сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил своему коллеге детали углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, продолжающейся более 8 месяцев, обратив внимание на острую нехватку продовольствия, медикаментов и продуктов питания, товаров первой необходимости.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что Азербайджан не только своими действиями грубо нарушает фундаментальные положения международного гуманитарного права и прав человека, но и, сохраняя закрытым Лачинский коридор, демонстрирует открытое неуважение к февральским решениям Международного суда ООН.
Подтвердив приверженность армянской стороны установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян подчеркнул, что официальный Баку препятствует усилиям Армении и международного сообщества в этом направлении.