ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանին
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին՝ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացված և նախանշվող քայլերին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել վերջին երեք տարներին այս ուղղությամբ դեսպանի կողմից ներդրված ջանքերը՝ հանձնելով ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալ և մաղթելով հաջողություն հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցերի՝ մասնավորապես քննարկելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը: Կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների, երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ քայլեր իրականացնելու հրատապությունը։
Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն և կարող է էականորեն խաթարել տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

RA Foreign Minister received the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands
On August 25, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received Nicholas Schermers, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia, on the occasion of the end of his diplomatic mission in Armenia.
Reference was made to the steps implemented and planned to deepen bilateral cooperation between Armenia and the Netherlands, as well as the RA-EU partnership agenda.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia highly appreciated the efforts made by the Ambassador in this direction in the last three years, presenting the medal of honor of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and wishing success in further diplomatic work.
At the meeting, the interlocutors also touched on issues related to regional stability, mainly discussing the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor. Emphasizing the precise positions expressed by international organizations and countries, including the Netherlands, Ararat Mirzoyan stresses the urgency of taking steps towards the immediate elimination of the blocking of the Lachin Corridor by the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6.
Minister Mirzoyan emphasized that the situation in Nagorno-Karabakh is close to turning into a humanitarian disaster and can significantly undermine the efforts of Armenia and the international community to establish stability in the region.