ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանին
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին՝ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացված և նախանշվող քայլերին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել վերջին երեք տարներին այս ուղղությամբ դեսպանի կողմից ներդրված ջանքերը՝ հանձնելով ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալ և մաղթելով հաջողություն հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցերի՝ մասնավորապես քննարկելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը: Կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների, երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ քայլեր իրականացնելու հրատապությունը։
Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն և կարող է էականորեն խաթարել տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

25 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Шермерса по случаю завершения его дипломатической миссии в Армении.
Были отмечены осуществленные и запланированные шаги в направлении углубления двустороннего сотрудничества между Арменией и Нидерландами, а также программа партнерства РА-ЕС.
Министр иностранных дел Республики Армения высоко оценил усилия, предпринятые Послом в этом направлении за последние три года, вручив почетную медаль Министерства иностранных дел Республики Армения и пожелав успехов в дальнейшей дипломатической работе.
На встрече собеседники также затронули вопросы, связанные с региональной стабильностью, в частности обсудив углубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Отметив четкие позиции, выраженные международными организациями и странами, в том числе Нидерландами, Арарат Мирзоян подчеркнул неотложность принятия мер по немедленной ликвидации блокировки Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда от 22 февраля и 6 июля.
Министр Мирзоян подчеркнул, что ситуация в Нагорном Карабахе близка к превращению в гуманитарную катастрофу и может существенно подорвать усилия Армении и международного сообщества по установлению стабильности в регионе.