Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր նորանշանակ դեսպան Օլիվյե Դեկոտինիին:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Դեկոտինիին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և համոզմունք հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-ֆրանսիական համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև առանձնահատուկ հարաբերությունների փաստը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմամբ:
Օլիվյե Դեկոտինին նշել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը նպաստելու հայ-ֆրանսիական առանց այն էլ ամուր կապերի խորացմանը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսության ոլորտում համագործակցությանը, ֆրանսիական ընկերությունների՝ հայկական շուկա ներգրավմանը, ներդրումային ընթացիկ ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին: Կարևորվել է Ադրբեջանի քայլերի նկատմամբ միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը: Մտքեր են փոխանակվել նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр принял новоназначенного посла Франции в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Премьер-министр поздравил господина Декотиньи со вступлением в должность и выразил уверенность, что его деятельность будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-французского сотрудничества. Никол Пашинян подчеркнул факт особых отношений между двумя странами, добавив, что правительство РА заинтересовано в расширении сотрудничества в различных сферах.
Оливье Декотиньи отметил, что приложит все усилия, чтобы способствовать углублению и без того крепких армяно-французских связей. Собеседники обсудили вопросы, связанные с экономическим сотрудничеством между Арменией и Францией, вовлечением французских компаний на армянский рынок, текущие инвестиционные программы.
Был упомянут углубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе из-за незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Была подчеркнута прямая реакция международных партнёров на шаги Азербайджана. Состоялся обмен мыслями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.