«Ընթանում է Մոսկվա-Անկարա լարված համագործակցություն». Շահան Գանտահարյան
- Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ Ֆրանսիան պատրաստվում է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի նախագիծ ներկայացնել ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի հարցով։ Եթե գործընթացն այս ճանապարհով գնա, ի՞նչ կփոխվի։
- Կարծում եմ՝ միջազգային ընտանիքը, ավելի կոնկրետ՝ հավաքական Արևմուտքը, լիազորել է Ֆրանսիային՝ ՌԴ-ի զուգահեռ և ի հակակշիռ միջնորդական կամ երաշխավորման գործընթացները թափ տալու։ ՌԴ-ին առընթեր այսօր աշխատում են վաշինգտոնյան և բրյուսելյան գործընթացները։ Հիմա ՄԱԿ-ում ԱԽ արտակարգ նիստ գումարելու, թե բանաձև նախագծելու առումով հանդես է գալիս պաշտոնական Փարիզը։ Չմոռանանք սակայն, որ Ֆրանսիան ամիսներ առաջ թեև նախաձեռնեց արտակարգ նիստ, բայց այդպես էլ որևէ հայտարարություն դուրս չեկավ։ Հիմա էլ չի բացառվում, որ բանաձևը վետոյի չենթարկվի։ Բայց անգամ որդեգրվելու դեպքում գետնի վրա միանգամից բեկում չի գրանցվի։ Սա շարունակական, երկար գործընթաց է, որի առաջադրանքը միջնորդական առաքելությունում ՌԴ-ի առանձնաշնորհալիությունը բեկանելն է։
- Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է, որ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, բայց մուտք թույլ չտալու ուղղությամբ: Ի՞նչ պետք է անել նման սցենարը բացառելու համար։
- Չի բացառվում, որ Բաքուն դա է նպատակադրել։ Բաքուն գիտակցում է, որ չի ստացվում իր կողմից ճշտված խաղի կանոններով և օրակարգով պայմանագիր կնքելու շտապողականությունը։ Գիտակցում է, որ գլխավոր խաղացողները մրցապայքարում են տարածաշրջանում և օգտագործում կոնֆլիկտը ազդեցության գոտիների պահպանման կամ ձեռքբերման առաջադրանքներով։ Դրա համար էլ որոշել է հումանիտար ճգնաժամով կամ միակողմանի ելք տրամադրելով հայաթափել Արցախը։ Նման սցենար կանխարգելելու համար առաջին խնդիրը պիտի լինի Արցախի ապաշրջափակման օրակարգի իրականացումը։ Ընդ որում, միջազգային գործիքակազմի երաշխավորումներով։ Սա հեշտ ճանապարհ չէ։ Բաքուն մի կողմից Աղդամով մարդասիրական օժանդակություն է խոստանում, մյուս կողմից, միակողմանի ելք տրամադրելով, Արցախի հայաթափում փորձում իրականացնել։
- Ըստ ադրբեջանական զլմ-ների՝ Իլհամ Ալիևը չի հանդիպելու Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբին՝ «հայանպաստ դիրքորոշման և Հայաստանում կատարած հայտարարությունների» պատճառով: Ի՞նչ մեսիջներ կան այս քայլի տակ։ Ալիևը Հայաստանին ու աշխարհին ի՞նչ է ցույց տալիս։
-Ալիևը գիտակցում է, որ տարբեր հանգամանքների պատճառով անպատժելիությունը տարածվում է Ադրբեջանի վրա։ Սկսած Ուկրաինայի պատերազմից, վերջացած նավթի ու գազի գործարքներով, անցնելով Մոսկվա-Անկարա լարված ու ելևէջներով հատկանշվող հարաբերություններից, Ադրբեջանը գիտի, որ այս պահի դրությամբ պատժամիջոցների չեն գնա իր դեմ։ Փոխարենը ինքն է պատժում այն երկրներին, որոնք, ըստ իրեն, հակաադրբեջանական հայտարարություններ են անում։ Սա մեսիջ է բոլոր այն երկրներին, որոնք պատրաստվում են Արցախի ապաշրջափակումը պահանջել Ադրբեջանից։
- Սոչիում նախատեսված է Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։ Սեպտեմբերի 4-ը նշվում է որպես հնարավոր ամսաթիվ։ Ի՞նչ նշանակություն ունի այդ հանդիպումը աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին և ի՞նչ հետևանք կունենա նաև Կովկասում։
- Այս հանդիպման նախօրեին նկատի ունենալ մի քանի հանգամանք՝
• ԱՄՆ-ն ճնշում է Անկարային՝ դադարեցնել Մոսկվայի հետ իր հարաբերությունները և դրա ուղղությամբ սպառնում է։
• Ֆինլանդիայի դեմ արդեն վերացվել է թուրքական վետոն․ հիմա Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության առումով Թուրքիան խաղում է և փորձում «բազար» անել։
• Դրա դիմաց Մոսկվայի ներշնչումով և ուղղակի պատվերով Դամասկոսը պահանջում է թուրքական զորքերի տոտալ հեռացում սիրիական տարածքներից։
• BRICS-ի աշխարհագրությունն ընդլայնվում է։ Այնտեղ ՌԴ-ն էական դեր ունի, իսկ Թուրքիան  ներգրավված չէ այդ ձևաչափում։ BRICS-ը տնտեսական հարթակից վերափոխվում է աշխարհակարգային բևեռի, և, այդ առումով, Մոսկվան և Անկարան հակադիր բևեռային դաշտերում են։
Կան այս գործընթացների հետ աղերսված այլ ենթահանգամանքներ ևս։ Ընթանում է Մոսկվա-Անկարա լարված համագործակցություն։

"Moscow-Ankara tense cooperation is going on." Shahan Gantaharyan
- According to the circulating information, France will submit a draft resolution to the UN Security Council regarding the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. If the process goes this way, what will change?
- The international family, specifically the collective West, has authorized France to accelerate mediation or guarantee processes in parallel and in opposition to Russia. The Washington and Brussels processes are working under the RF today. In terms of convening an emergency meeting of the UN Security Council or drafting a resolution, official Paris is acting. However, let's remember that although France initiated an emergency session months ago, no announcement was made. Even now, it is not excluded that the resolution will not be vetoed. But even in the case of adoption, there will not be a breakthrough at once. This is a continuous, long process to undo Russia's preeminence in the mediation mission.
- The Prime Minister of Armenia announces that reliable information has arrived that plans are being developed to open the Lachin Corridor unilaterally, allowing exit from Nagorno-Karabakh but not allowing entry. What should be done to exclude such a scenario?
- It is not excluded that Baku aimed for this. Baku realizes that it is impossible to rush to sign an agreement according to the rules of the game and the agenda specified by it. Realizes that major players are competing in the region and exploiting the conflict with tasks of maintaining or acquiring spheres of influence. That is why he decided to depopulate Artsakh through a humanitarian crisis or by providing a one-way solution. The first task to prevent such a scenario should be implementing Artsakh's de-blockade agenda, with the guarantees of international instruments. This is a challenging road. On the one hand, Baku promises humanitarian assistance through Aghdam; on the other hand, it is trying to depopulate Artsakh by providing a one-way exit.
- According to Azerbaijani officials, Ilham Aliyev will not meet Belgian Foreign Minister Haja Lahbib because of his "pro-Armenian position and statements made in Armenia." What are the messages under this step? What does Aliyev show Armenia and the world?
- Aliyev realizes that due to various circumstances, impunity extends to Azerbaijan. Starting with the war in Ukraine, ending with oil and gas deals, and passing through the tense and conflicted relations between Moscow and Ankara, Azerbaijan knows they will not impose sanctions against it. Instead, he punishes those countries which, according to him, make anti-Azerbaijani statements. This is a message to all those countries that will demand lifting of the blockade of Artsakh from Azerbaijan.
- The meeting of the presidents of Turkey and Russia, Recep Tayyip Erdogan and Vladimir Putin, is scheduled in Sochi. September 4 is mentioned as a possible date. What is the significance of that meeting in the background of geopolitical developments, and what consequences will it have in the Caucasus?
- On the eve of this meeting, keep in mind several circumstances:
• The US is pressuring Ankara to end its relations with Moscow and is threatening it.
• The Turkish veto against Finland has already been lifted. Regarding Sweden's membership in NATO, Turkey is playing and trying to make a "bazaar."
• In return, with Moscow's inspiration and direct order, Damascus demanded the total withdrawal of Turkish troops from Syrian territories.
• The geography of BRICS is expanding. Russia has a significant role there, and Turkey is not involved in that format. BRICS is being transformed from an economic platform to a world-order pole, and in that sense, Moscow and Ankara are in opposite polar fields.
There are other sub-conditions involved with these processes as well. Intense cooperation between Moscow and Ankara is underway.