«ԵԱՏՄ-ն մեծ հետաքրքրություն ունի անդամ երկրների կողմից»․ ՀՀ վարչապետ
Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի արտահերթ նիստը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի վարչապետները:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօրվա նիստում քննարկվելու են Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման հեռանկարները: «Պետք է ընդգծեմ, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին, միջազգային դժվար իրավիճակին` ԵԱՏՄ-ն լավ զարգանում է: Պետք է նկատեմ, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում առևտրաշրջանառությունը կայուն տեմպերով աճում է:
Իրապես տնտեսությունը շատ կարևոր է, և մենք այժմ կենտրոնացած ենք ԵԱՏՄ զարգացման մինչև 2025 թվականի ռազմավարության իրականացման վրա: Այժմ աշխատում ենք նախագծի` Սանկտ Պետերբուրգի հռչակագրի վրա, որը ներկայացվել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից: Իհարկե, շատ հետաքրքիր նախագիծ է, և շատ կետեր ընդհանուր առմամբ ընդունելի են: Նախագծի շուրջ առկա է դրական մթնոլորտ, բայց կան նաև բազմաթիվ նրբություններ, որոնք լրացուցիչ պետք է քննարկվեն: Ինչո՞ւմ է գլխավոր հարցը. կան հետագա ինտեգրացիայի շուրջ որոշ կետեր, որոնց վերաբերյալ անդամ պետությունների դիրքորոշումները որոշակիորեն տարբերվում են, բայց կարծում եմ` կա հնարավորություն գտնելու կոնկրետ լուծումներ, մեր բոլոր գործընկերները տրամադրված են շատ դրական:
Իհարկե, կան շատ նրբություններ ԵԱՏՄ հետագա զարգացման շուրջ: Կարևոր նշանակություն ունի ընդհանուր գազի, էներգետիկայի շուկայի ստեղծումը, կարևոր է նաև մեր կառավարությունների վարկաֆինանսական քաղաքականության կոորդինացումը, և մենք սերտորեն համագործակցում ենք այս ուղղությամբ նույնպես:
Մեր գլխավոր նպատակն է` զարգացնել մեր երկրների տնտեսությունները և բարձրացնել քաղաքացիների բարեկեցությունը: Կարծում եմ` այս ոլորտում ԵԱՏՄ-ն ունի շատ մեծ հետաքրքրություն անդամ երկրների կողմից: Մենք տեսնում ենք որոշակի ազդակներ, որոնք խոսում են այն մասին, որ նաև այլ երկրներ են շահագրգիռ ԵԱՏՄ-ի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և նիստի մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ քննարկումներ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են եվրասիական ինտեգրացիային և համագործակցությանը վերաբերող արդիական մի շարք հարցեր:

В Цахкадзоре состоялось заседание Евразийского межправительственного совета
В Цахкадзоре состоялось внеочередное заседание Евразийского межправительственного совета, в котором приняли участие премьер-министры Армении, России, Белоруссии, Казахстана и Киргизии.
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян отметил, что на сегодняшнем заседании будут обсуждаться перспективы развития Евразийского экономического союза. «Должен подчеркнуть, что, несмотря на все вызовы, сложную международную ситуацию, ЕАЭС хорошо развивается. Должен отметить, что товарооборот внутри ЕАЭС растет устойчивыми темпами.
Действительно, экономика очень важна, и мы сейчас сосредоточены на реализации стратегии развития ЕАЭС до 2025 года. Сейчас мы работаем над проектом «Санкт-Петербургская декларация», представленным Российской Федерацией. Конечно очень интересный проект и многие моменты в целом приемлемы. Вокруг проекта царит позитивная атмосфера, но есть и множество нюансов, которые требуют дальнейшего обсуждения. В чем главный вопрос? Есть некоторые моменты по дальнейшей интеграции, по которым позиции стран-членов несколько различаются, но я думаю, что есть возможность найти конкретные решения, все наши партнеры настроены очень позитивно.
Конечно, есть много нюансов, связанных с дальнейшим развитием ЕАЭС. Важно создать общий газовый и энергетический рынок, важно также согласовать кредитную и финансовую политику наших правительств, и в этом направлении мы также тесно сотрудничаем.
Наша главная цель – развитие экономики наших стран и повышение благосостояния граждан. Я думаю, что ЕАЭС имеет большой интерес со стороны государств-членов в этой сфере. Мы видим определенные сигналы, которые свидетельствуют о том, что другие страны также заинтересованы в дальнейшем развитии отношений с ЕАЭС", - сказал Никол Пашинян и пожелал участникам заседания плодотворных дискуссий.
В ходе заседания был обсужден ряд актуальных вопросов, связанных с евразийской интеграцией и сотрудничеством.