«Ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու ուղղությամբ». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի շրջափակմանն ու ԼՂ-ում հումանիտար վիճակին․
«Իրադրության միակ փոփոխությունն այն է, որ «Կարմիր խաչի» և ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի միջոցով բուժման կարիք ունեցող և այլ քաղաքացիների որոշակի շարժ է սկսվել Լաչինի միջանցքով»,- ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ միևնույն ժամանակ հավաստի տեղեկություններ են հասել, թե ծրագրեր են մշակվում Լաչինի միջանցքը միակողմանիորեն բացելու, այսինքն՝ ԼՂ-ից ելք թույլ տալու, փոխարենը՝ մուտքը թույլ չտալու ուղղությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանում ԼՂ բազմաթիվ բնակիչներ կան, որոնք չեն կարող վերադառնալ. «Նրանցից շուրջ 5 հազարն այստեղ են նախորդ տարվա դեկտեմբերից ի վեր Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով, ևս շուրջ 30 հազարը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի չկատարման հետևանքով։ Հիշեցնեմ, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետն ազդարարում է՝ «ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո»:
Այս դրույթի չկատարումը և մյուս փաստերը շարունակաբար վկայում են, որ Ադրբեջանի հիմնական նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտման ճանապարհով հայությանը Ղարաբաղից հեռացնելն է»։

В начале заседания правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся блокады Лачинского коридора и гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
«Единственное изменение ситуации заключается в том, что через Красный Крест и российские миротворческие силы в Нагорном Карабахе началось определенное перемещение по Лачинскому коридору граждан, нуждающихся в лечении », - сказал он .
По словам Пашиняна, в то же время поступила достоверная информация о том, что разрабатываются планы по одностороннему открытию Лачинского коридора, то есть разрешить выезд из Нагорного Карабаха, и воспрепятствовать въезду.
Никол Пашинян напомнил, что в Армении много жителей Нагорного Карабаха, которые не могут вернуться. "Около 5 тысяч из них находятся здесь в результате закрытия Лачинского коридора с декабря прошлого года, еще 30 тысяч - в результате невыполнения пункта 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Напомню, что в 2020 году Пункт 7 трехстороннего заявления от 9 ноября гласит: «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие регионы под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев».
Неисполнение этого положения и другие факты постоянно доказывают, что главная цель Азербайджана – изгнание армян из Карабаха путем этнической чистки карабахских армян.