«Պահանջվում են գործուն քայլեր»․ Միրզոյանը՝ սլովակ գործընկերոջը
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Վլախովսկիի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները և 120000 բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, որոնք հետևանք են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ԼՂ սննդի, դեղորայքի մատակարարումներ չեն իրականացվում նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, որի գործունեությունը ևս խոչընդոտվում է Ադրբեջանի կողմից: Վերջինիս համատեքստում ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը հիշատակել է հուլիսի 29-ին ԼՂ-ից բուժման նպատակով ՀՀ տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից առևանգման դեպքը՝ որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում և ԼՂ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված անընդունելի քայլ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործելաոճը, որը շարունակվում է ի հեճուկս միջազգային գործընկերների բազմաթիվ հասցեական կոչերին, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող երկու որոշումներին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն է, և դրա հետագա կանխումը պահանջում է միջազգային դերակատարների առավել խիստ դիրքորոշումներ և գործուն քայլեր:
Շեշտվել է, որ ներկա իրավիճակում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման համար հրամայական է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացումը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի հետագա սրումը կարող է հարվածի տակ դնել տարածաշրջանում կայանության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է նաև երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հարցում առկա զգալի ներուժն արդյունավետորեն օգտագործելու պատրաստամակությունը:

"Active steps are required." Mirzoyan to his Slovak colleague
On August 24, the Minister of Foreign Affairs of the RA, Ararat Mirzoyan, had a telephone conversation with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Miroslav Wlachovský.
Ararat Mirzoyan presented to his colleague the details of the growing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and the severe conditions created for 120,000 people resulting from Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor.
Minister Mirzoyan emphasized that supplies of food and medicine to Nagorno-Karabakh are not carried out even through the International Committee of the Red Cross, whose activities are also hindered by Azerbaijan. In the context of the latter, the head of the RA Ministry of Foreign Affairs mentioned the case of the kidnapping of Vagif Khachatryan, who was being transferred from Nagorno-Karabakh to Armenia for treatment, by the border guard service of Azerbaijan on July 29, as a gross violation of international humanitarian law and an unacceptable step aimed at terrorizing the population of Nagorno-Karabakh.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's way of working, which continues despite the many appeals of international partners, two binding decisions of the International Court of Justice of the United Nations, is an open policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, and its further prevention requires international actors: stricter positions and active steps.
It was emphasized that to overcome the humanitarian crisis in the current situation, it is imperative to remove the blockade of the Lachin Corridor, noting that the further escalation of the situation by Azerbaijan may undermine the efforts to establish stability in the region.
During the phone call, the willingness to effectively use the significant potential in developing cooperation between the two countries was also emphasized.