«Պահանջվում են գործուն քայլեր»․ Միրզոյանը՝ սլովակ գործընկերոջը
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Վլախովսկիի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները և 120000 բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, որոնք հետևանք են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ԼՂ սննդի, դեղորայքի մատակարարումներ չեն իրականացվում նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, որի գործունեությունը ևս խոչընդոտվում է Ադրբեջանի կողմից: Վերջինիս համատեքստում ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը հիշատակել է հուլիսի 29-ին ԼՂ-ից բուժման նպատակով ՀՀ տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից առևանգման դեպքը՝ որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում և ԼՂ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված անընդունելի քայլ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործելաոճը, որը շարունակվում է ի հեճուկս միջազգային գործընկերների բազմաթիվ հասցեական կոչերին, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող երկու որոշումներին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն է, և դրա հետագա կանխումը պահանջում է միջազգային դերակատարների առավել խիստ դիրքորոշումներ և գործուն քայլեր:
Շեշտվել է, որ ներկա իրավիճակում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման համար հրամայական է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացումը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի հետագա սրումը կարող է հարվածի տակ դնել տարածաշրջանում կայանության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է նաև երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հարցում առկա զգալի ներուժն արդյունավետորեն օգտագործելու պատրաստամակությունը:

«Требуются активные действия». Мирзоян словацкому коллеге
24 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирославом Влаховским.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге подробности нарастающего гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и тяжелых условий, созданных для 120 тысяч человек в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Министр Мирзоян подчеркнул, что поставки продовольствия и медикаментов в Нагорный Карабах не осуществляются даже через Международный комитет Красного Креста, деятельности которого также препятствует Азербайджан. В контексте последнего глава МИД РА упомянул случай похищения 29 июля пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, переводимого из Нагорного Карабаха в Армению на лечение, как грубое нарушение международного гуманитарного права и неприемлемый шаг, направленный на террорирование населения Нагорного Карабаха.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что метод работы Азербайджана, который продолжается, несмотря на многочисленные обращения международных партнеров, два обязательных к исполнению решения Международного суда ООН, представляет собой открытую политику этнической чистки в Нагорном Карабахе, и ее дальнейшее предотвращение требует, более строгих позиций и активных шагов со стороны международных игроков.
Было подчеркнуто, что для преодоления гуманитарного кризиса в сложившейся ситуации необходимо снять блокаду Лачинского коридора, отметив, что дальнейшее обострение ситуации со стороны Азербайджана может подорвать усилия, направленные на установление стабильности в регионе.
В ходе телефонного разговора также была подчеркнута готовность эффективно использовать значительный потенциал в развитии сотрудничества двух стран.