Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարարի հետ
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ։
Անդրադառնալով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 16-ի քննարկմանը՝ ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի՝ ԼՂ-ն Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու հրատապությունը:
Շեշտվել է այդ ուղղությամբ առկա բոլոր մեխանիզմները, այդ թվում՝ ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից արդյունավետորեն օգտագործելու կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ ԼՂ-ում մարդասիրական իրավիճակի շարունակական սրումը կարող է լուրջ հարվածի տակ դնել նաև տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Swedish Foreign Minister
On August 23, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan spoke with Tobias Billström, Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden.
Referring to the discussion of the UN Security Council on August 16, the decisions of the International Court of Justice emphasized the urgency of eliminating the illegal blocking of the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia.
It emphasized the importance of effectively using all existing mechanisms in this direction, including the EU and its member states, considering that the continuous aggravation of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh can seriously undermine efforts to establish stability in the region.