Անջեյ Կասպրչիկը Հայաստանում է. կայցելի նաև Լաչինի միջանցք
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Լաչինի միջանցք այցելելու և առկա իրավիճակի մասին զեկուցելու հանձնարարականի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ կողմից հրատապ և գործուն քայլերի հրամայականը՝ վերահաս հումանիտար աղետը և դրա անդառնալի հետևանքները կանխելու նպատակով:
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է նաև ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը միջազգային գործուն մեխանիզմների ներքո:

Andrzej Kasprzyk is in Armenia; the Lachin Corridor will also be visited
On August 22, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received Andrzej Kasprchyk, the personal representative of the OSCE Chairman-in-Office, who arrived in Armenia within the framework of the OSCE Chairman-in-Office's assignment to visit the Lachine Corridor and report on the current situation.
During the meeting, issues related to the region's security were discussed.
Referring to the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, Ararat Mirzoyan emphasized the imperative of urgent and practical steps by the international community, including the OSCE, to prevent the impending humanitarian disaster and its irreversible consequences.
Minister Mirzoyan also reaffirmed the importance of addressing the rights and security issues of the Nagorno-Karabakh people under effective international mechanisms.