ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել։
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հռչակագիր Հայաստանի անկախության մասին, և այսօր նշում ենք այդ իրադարձության 33-րդ տարեդարձը:
Անկախության հռչակագիրը շրջադարձային փաստաթուղթ է, որով հիմք դրվեց մեր այսօրվա պետականությանը: Այն ընդունվեց 1988 թվականից ծավալվող Ղարաբաղյան շարժման գագաթնակետին, Խորհրդային Միությունում թևածող տնտեսական, քաղաքական, գաղափարական ճգնաժամի պայմաններում:
2020 թվականի պատերազմից առաջ ու հատկապես պատերազմից հետո բազմիցս եմ ընթերցել և վերընթերցել Հռչակագրի տեքստը: Եվ պետք է խոստովանեմ, ետպատերազմյան ընթերցումներս որոշակիորեն տարբերվել են նախապատերազմյան ընթերցումներից:
Հռչակագրի տեքստի քննական վերլուծությունն ի ցույց է դնում, որ մենք ի վերջո ընտրել ենք այնպիսի խոսույթ և բովանդակություն, որի հիմքում դրված է մեզ Խորհրդային Միություն մաս դարձրած բանաձևը. խոսքը տարածաշրջանային միջավայրի հետ կոնֆրոնտացիոն խոսույթի մասին է, որ մեզ անընդհատ կոնֆլիկտների մեջ էր պահելու մեր հարևանների հետ:
Անկախության հռչակագրով մենք հռչակեցինք Խորհրդային Միությունից հեռանալու ուղեգիծը, բայց և փակեցինք Խորհրդային Միությունից հեռանալու մեր բոլոր ճանապարհները, ասել է, թե 20-րդ դարավերջին ընդունված Անկախության հռչակագրով որդեգրեցինք մի բանաձև, որը 20-րդ դարասկզբին մեզ արդեն իսկ բերել էր անկախության կորստի:
Հիմա մենք չգիտենք, վստահաբար չենք կարող ասել, թե ինչպիսին կլինեին և ինչի կհանգեցնեին մյուս ճանապարհները, բայց արդեն իսկ անցած ճանապարհը վերլուծելն ու հասկանալը մեր պատմական պարտքն է: 2018 թվականին ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց առաջ և դրանից հետո Հայաստանի անկախության Հռչակագրին վերաբերվել եմ ինչպես «աստվածաշնչյան ուղերձի», մինչդեռ Հռչակագիրը որքան էլ հիմնարար փաստաթուղթ է, կարիք ուներ և կարիք ունի խորը քննության, որովհետև, այնուամենայնիվ, քաղաքական փաստաթուղթ է, սրանից բխող բոլոր հետևություններով:
Եվ հիմա, անկախության Հռչակագրի 33-րդ տարեդարձի օրն ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգը՝ անկախության օրակարգն է, որովհետև եթե ունենանք խաղաղություն, կունենանք անկախություն: Քանի դեռ չունենք խաղաղություն, ԽՍՀՄ ուրվականը թևածելու է մեր երկնքում, մեր տարածաշրջանի երկնքում:
Ես ընտրում եմ անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին ընտրում է անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը:

I treated the Declaration of Independence of Armenia as a "biblical message." prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on adopting the Declaration of Independence.
On August 23, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration on the Independence of Armenia, and today we celebrate the 33rd anniversary of that event.
The Declaration of Independence is a landmark document that laid the foundation for our statehood today. It was adopted at the peak of the Karabakh movement, which has been unfolding since 1988, in the conditions of the economic, political, and ideological crisis raging in the Soviet Union.
Before the 2020 war and especially after the war, I read and re-read the text of the Declaration many times. And my post-war readings have somewhat differed from pre-war readings.
The examination analysis of the text of the Declaration shows that we finally chose such a speech and content, which is based on the formula that made us a part of the Soviet Union. It is about an aggressive discourse with the regional environment that kept us in constant conflict with our neighbors.
With the Declaration of Independence, we announced the path to leave the Soviet Union, but we also closed all our ways to leave the Soviet Union; that is, with the Declaration of Independence adopted at the end of the 20th century, we adopted a formula that had already led us to the loss of independence at the beginning of the 20th century.
Now we do not know, we certainly cannot say what the other paths would have been like and what they would have led to, but it is our historical duty to analyze and understand the path already taken. Before assuming the position of the RA Prime Minister in 2018 and after that, I treated the Declaration of Independence of Armenia as a "biblical message," while the Declaration, however fundamental a document it is, needed and needs a deep examination because it is a political document, with all the consequences that follow.
And now, on the 33rd anniversary of the Declaration of Independence, I want to emphasize that the peace agenda adopted by our government is the independence agenda because if we have peace, we will have independence. As long as we do not have peace, the ghost of the USSR will hover in our sky, in the atmosphere of our region.
I choose independence, sovereignty, and democracy. The Republic of Armenia's citizens choose freedom, liberty, and democracy.