33 տարի մեր պետականությունն ընթանում է աշխարհի քաղաքական քարտեզում իր ուրույն տեղն ունենալու ճանապարհով․ նախագահ
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 33-ամյակի առիթով․
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը, սկիզբ դնելով անշրջելի մի գործընթացի, որի գագաթնակետը 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի Անկախության հանրաքվեն էր: Անկախության հռչակագիրն այն հիմնարար փաստաթուղթն էր, որով մեր ժողովուրդը հայտարարեց անկախ, ինքնիշխան ու ազատ պետականության ունենալու իր դարավոր երազանքին հասնելու հաստատակամության մասին:
Անկախությունը սակայն, վերացական իղձ ու վերջնական հանգրվան չէ, այլ շարունակական, ամենօրյա աշխատանք, ճիգ ու ջանք, անձնվիրության ու ստեղծագործ արարման գործընթաց:
Արդեն 33 տարի մեր պետականությունն ընթանում է աշխարհի քաղաքական քարտեզում իր ուրույն տեղն ունենալու, ազատ ու ժողովրդավար երկիր կերտելու դժվարին ճանապարհով՝ հաղթահարելով պատերազմների, տնտեսական շրջափակման, ներքին ու արտաքին բազմաթիվ մարտահրավերների խոչընդոտները:
Անկախությունն անսակարկելի գաղափար է, իսկ Անկախության հռչակագիրը՝ մշտապես արդիական փաստաթուղթ ու պետականության վերածննդի խորհրդանիշ: Հռչակագիրը Հայաստանի բոլոր Սահմանադրությունների հիմքն է, մեր երկրի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման կարևորագույն ծրագիր, որտեղ արտացոլված են մեր առաջնային անելիքները՝ պետական ինստիտուտների կայացում, Զինված ուժերի մարտունակության բարձրացում, որակյալ կրթական համակարգի և մրցունակ տնտեսության ստեղծում, օրենքի գերակայության, մարդու և քաղաքացու հիմնարար ազատությունների և իրավունքների ապահովում»:

For 33 years, our statehood has been on the way to having its place on the world's political map. President
RA President Vahagn Khachaturyan sent a congratulatory message on the 33rd anniversary of Armenia's adoption of the Declaration of Independence.
On August 23, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration of Independence, starting an irreversible process that culminated in the September 21, 1991, Independence Referendum. The Declaration of Independence was the fundamental document by which our people declared their determination to achieve their dream of independent, sovereign, and free statehood.
Independence, however, is not an abstract dream or a final destination but a continuous, daily work, effort, dedication, and creative process.
For 33 years now, our statehood has been on the difficult path of having its place on the world's political map, building a free and democratic country, and overcoming the obstacles of wars, economic blockades, and many internal and external challenges.
Independence is a non-negotiable idea, and the Declaration of Independence is an ever-present document symbolizing the revival of statehood. The Declaration is the basis of all the Constitutions of Armenia, the most crucial plan for the organization of the state and public life of our country, which reflects our primary tasks: the establishment of state institutions, increasing the combat capability of the Armed Forces, the creation of a quality education system and a competitive economy, the rule of law, the fundamental freedoms of man and citizen and ensuring rights".