Տեղի է ունեցել Միրզոյան-Լավրով հեռախոսազրույց
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի և ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ հանդիպմանն ընդառաջ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առկա մեխանիզմներն արդյունավետորեն օգտագործելու, 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

Состоялся телефонный разговор между главами МИД Армении и России
16 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и этнической чистки Нагорного Карабаха в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора более чем на 8 месяцев.
Перед предстоящим заседанием СБ ООН глава МИД Армении подчеркнул необходимость эффективного использования существующих механизмов, а также осуществления конкретных шагов, направленных на немедленное прекращение блокирования Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного суда от 22 февраля и 6 июля 2023 года.