Տեղի է ունեցել Միրզոյան-Լավրով հեռախոսազրույց
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի և ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ հանդիպմանն ընդառաջ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առկա մեխանիզմներն արդյունավետորեն օգտագործելու, 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

Ararat Mirzoyan emphasized the imperative to prevent the humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh and the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor for more than eight months.
Ahead of the extraordinary meeting of the UN Security Council, Ararat Mirzoyan emphasized the effective use of existing mechanisms by paragraph 6 of the tripartite statement signed by the leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan on November 9, 2020, and the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 202, the need for clear steps to immediately remove the blockade of Lachin Corridor.