Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ
Օգոստոսի 15-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով, որ այն կարող է միջազգային հանրության աչքի առջև վերածվել իրական հումանիտար աղետի:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, այդ թվում՝ սննդի և դեղորայքի սուր պակասը: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի՝ Լաչինի միջանցքով լիարժեք և անխափան գործունեության ապահովման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ գումարելու նպատակով Հայաստանի կողմից ներկայացված դիմումին: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում մինչ օրս միջազգային գործընկերների, կառույցների կողմից բազում հասցեական ուղերձները և, արդեն 8 ամիս արգելափակված պահելով Լաչինի միջանցքը, խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլ նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմներն արդյունավետորն օգտագործելու և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the French Foreign Minister
On August 15, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, had a telephone conversation with the Minister of Europe and Foreign Affairs of the Republic of France, Catherine Colonna.
Minister Mirzoyan presented to his French counterpart the details of the worsening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor, stressing that it may turn into an absolute humanitarian disaster in front of the eyes of the international community.
Ararat Mirzoyan presented the severe conditions created for the 120 thousand population of Nagorno-Karabakh and especially vulnerable groups, including the acute shortage of food and medicine. The imperative to ensure the complete and uninterrupted activity of the only international humanitarian organization with access to Nagorno-Karabakh, the International Committee of the Red Cross, through the Lachin Corridor was emphasized.
Minister Mirzoyan referred to the application submitted by Armenia to convene an urgent session of the UN Security Council. Minister Mirzoyan noted that Azerbaijan does not fulfill the many messages addressed by international partners and structures, and by keeping the Lachin Corridor blocked for 8 months, it violates not only the 2020 statement of November 9 but also the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6. Ararat Mirzoyan emphasized that the continuous deepening of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh may endanger the efforts of Armenia and the international community aimed at establishing stable peace in the region, stressing the need for effective use of existing mechanisms and the need for clear steps to remove the blockage of the Lachin Corridor.