Փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հարցն ակնհայտորեն հրատապ է դառնում․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվության վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Վերջին օրերին Ադրբեջանը կտրուկ ուժգնացրել է Հայաստանի Հանրապետությանն առնչվող թյուր և իրականությանը չհամապատասխանող  տեղեկությունների տարածումը: Նման ամենաթարմ օրինակը ՀՀ զինված ուժերի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի երկայնքով զորքերի և ռազմամթերքի կուտակման մասին ապատեղեկատվությունն է: Այդ ստահոդ տեղեկությունների տարածումը վկայում է տարածաշրջանում իրադրությունը լարելու Ադրբեջանի մտադրության մասին:
Ի հեճուկս Հայաստանի Հանրապետության կողմից բազմիցս իրականացված հերքումների՝ Ադրբեջանը շարունակում է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում ՀՀ բանակի ներկայության մասին պնդումը, որը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը:
Միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ այս հարցի պարզաբանման համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկությունը բազմիցս մերժվել է Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանի շարունակվող պնդումների պայմաններում նման առաքելությունն ակնհայտորեն ավելի հրատապ է դառնում:
Ակնհայտ է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպվող ապատեղեկատվական արշավի նպատակներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի ահագնացող հումանիտար ճգնաժամից և հումանիտար աղետի հրահրման միջոցով էթնիկ զտումներ իրականացնելու իր քայլերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելն է:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտման ուղիղ ապացույց է: Վերջին տարիներին Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները, մասնավորապես դրա 1-ին, 3-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ կետերը:
Ինչպես արդեն իսկ արձանագրվել է նաև միջազգային գործընկերների կողմից, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ Ադրբեջանը խախտում է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ:
Ադրբեջանը շարունակում է խախտել նաև բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված բազմաթիվ պայմանավորվածություններ: Այդ թվում, ի հեճուկս 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելյան պայմանավորվածության, մինչև օրս Ադրբեջանը հստակ հայտարարություն չի արել Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին, հրաժարվում է կյանքի կոչել Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերագործարկման մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Պաշտոնական Բաքուն նաև բոլոր հնարավոր միջոցներով խոչընդոտում է միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը: Շուրջ 8 ամիս Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու պայմաններում, Ադրբեջանը 3 շաբաթ արգելափակել է նաև Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ  սպասող շուրջ 400 տոննա հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ընդգծում է, որ խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի: Վերահաստատում ենք, որ ի հեճուկս բոլոր բարդությունների, երկարաժամկետ, կայուն և տևական խաղաղության հասնելու հնարավորություն կա, և Ադրբեջանին կոչ ենք անում զերծ մնալ այդ հնարավորությունը նվազեցնելուն ուղղված բոլոր քայլերից: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է խաղաղության օրակարգին և բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին ՀՀ կառավարության հավատարմությունը և միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ, կոչ է անում գործի դնել իրենց տրամադրության տակ առկա ողջ գործիքակազմը՝ ադրբեջանական կողմին կառուցողական դաշտ բերելու նպատակով»:

The issue of sending a fact-finding mission is obviously becoming urgent; RA MFA
"Recently, Azerbaijan has sharply intensified the spread of false and untrue information about the Republic of Armenia. The most recent example is the disinformation about the accumulation of troops and ammunition along the Armenia-Azerbaijan state border by the RA armed forces. The spread of such false information indicates Azerbaijan's intention to strain the situation in the region.
Despite repeated denials by the Republic of Armenia, Azerbaijan continues to spread the claim about the presence of the Armenian army in Nagorno-Karabakh, which is entirely untrue.
We draw the attention of the international community to the fact that the proposal of the Republic of Armenia to send a global fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to clarify this issue has been repeatedly rejected by Azerbaijan. With Azerbaijan's continued claims, such a mission becomes more urgent.
It is also evident that one of the goals of the misinformation campaign organized by Azerbaijan is to divert the international community's attention from the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and its steps to carry out ethnic cleansing by inciting a humanitarian disaster.
The humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh due to the illegal blocking of the Lachin Corridor is direct evidence of Azerbaijan's violation of the tripartite declaration of November 9, 2020. In recent years, Azerbaijan has violated almost all provisions of the trilateral world, particularly its 1st, 3rd, 5th, 7th, 8th, and 9th points.
As already noted by international partners, by illegally blocking the Lachin Corridor, Azerbaijan also violates the legally binding decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023, regarding ensuring the uninterrupted movement of persons, vehicles, and cargo in both directions through Lachin Corridor.
Azerbaijan also continues to violate many agreements reached during the negotiations. Among them, contrary to the Brussels agreement of May 14, 2023, until now, Azerbaijan has not made a clear statement about recognizing the territorial integrity of 29 thousand 800 square kilometers of the Republic of Armenia, refuses to implement the agreements reached on the resumption of the Yeraskh-Ordubad-Meghri-Horadiz railway.
Official Baku also obstructs the dialogue with Stepanakert within the framework of the international mechanism by all possible means. While illegally blocking the Lachin Corridor for 8 months, Azerbaijan also blocked the entry of 400 tons of humanitarian cargo to Nagorno-Karabakh for 3 weeks.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasizes that the peace agenda has no alternative in our region. We reaffirm that despite all the complications, there is a possibility of achieving long-term, stable, and lasting peace, and we call on Azerbaijan to refrain from all steps aimed at reducing that possibility. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reaffirms the commitment of the Government of the Republic of Armenia to the peace agenda and the agreements reached during the negotiations and calls on all the actors of the international community, who are interested in establishing peace and stability in the region, to use all the instruments at their disposal to bring the Azerbaijani side to a constructive field.