Օգոստոսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ նշելով, Ադրբեջանը նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից ապօրինաբար արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, իսկ արդեն հունիսի 15-ից ԼՂ 120 հազար բնակչությունը գտնվում է լիակատար պաշարման մեջ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ խաթարվում է նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հումանիտար գործունեությունը՝ վտանգի տակ դնելով հրատապ բժշկական աջակցության կարիք ունեցող անձանց կյանքերը: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխման նվազագույն հնարավորության պարագայում Ադրբեջանն իրականացնում է ահաբեկման այնպիսի քայլեր, ինչպիսին էր հուլիսի 29-ին ԼՂ բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումն ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից:
Ընդգծվել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլ նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները: Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների կողմից մինչ օրս արված հասցեական հայտարարությունները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ստեղծված իրավիճակում ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների կողմից հստակ քայլերի կարևորությունը: Նախարարը նաև անդրադարձել է արտահերթ նիստ գումարելու նպատակով ՄԱԿ ԱԽ Հայաստանի դիմումին:
Վերահաստատելով Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում երկարատև կայունություն հաստատելու հարցում՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրումով Ադրբեջանը սպառնում է նաև այդ ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերին:

"Azerbaijan threatens the efforts of the international community." Ararat Mirzoyan
On August 14, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan spoke with Margus Tsahkna, Minister of Foreign Affairs of Estonia.
RA Foreign Minister presented to his colleague the details of the situation in Nagorno-Karabakh, noting that Azerbaijan has illegally blocked the Lachin Corridor since December 12 of last year. Since June 15, the 120,000-person population of Nagorno-Karabakh has been under complete siege. Minister Mirzoyan noted that the humanitarian activities of the only international humanitarian organization with access to Nagorno-Karabakh, the International Committee of the Red Cross, are being disrupted, putting the lives of people needing urgent medical assistance at risk. Minister Mirzoyan added that in the case of the minimal possibility of transfer from Nagorno Karabakh to Armenia accompanied by the ICRC for treatment, Azerbaijan carries out intimidation measures such as the kidnapping of Nagorno Karabakh resident Vagif Khachatryan by the Azerbaijani border guard on July 29.
It was emphasized that blocking the Lachin Corridor violates not only the tripartite declaration of November 9, 2020, the norms of international humanitarian law, but also the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6. Highly appreciating the statements made by international partners so far, Minister Mirzoyan emphasized the importance of clear steps by the EU and EU member states in the current situation. The minister also referred to Armenia's application to the UN Security Council to convene an extraordinary session.
Reaffirming Armenia's position on establishing long-term stability in the region, Minister Mirzoyan noted that the escalation of the situation in Nagorno-Karabakh, Azerbaijan threatens the international community's efforts in that direction.