Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ բախվելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ճգնաժամի հանգուցալուծումը պահանջում է տեղում իրավիճակին համապատասխան հստակ գնահատականներ և քայլեր, ինչպես նաև բոլոր գործընկերների ջանքերի համադրում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով տեղաշարժի վերականգման նպատակով:

Состоялся телефонный разговор Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Венгрии Петером Сиярто
11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Венгрии Петером Сиярто.
Арарат Мирзоян представил подробности углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня 120-тысячное население Нагорного Карабаха находится в полной блокаде, испытывая острую нехватку продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости.
Министр Мирзоян подчеркнул, что разрешение кризиса требует четких оценок и шагов в соответствии с ситуацией на местах, а также координации усилий всех партнеров в соответствии с решениями Международного суда от 22 февраля и 6 июля 2023 г. с целью восстановления движения в обоих направлениях по Лачинскому коридору.