Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ բախվելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ճգնաժամի հանգուցալուծումը պահանջում է տեղում իրավիճակին համապատասխան հստակ գնահատականներ և քայլեր, ինչպես նաև բոլոր գործընկերների ջանքերի համադրում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով տեղաշարժի վերականգման նպատակով:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Hungary, Peter Szijártó
On August 11, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Hungary, Peter Szijártó.
Ararat Mirzoyan presented the details of the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. Minister Mirzoyan emphasized that since June 15, the 120,000 population of Nagorno-Karabakh has been under a complete blockade, facing an acute shortage of food, medicine, and other essential goods.
Minister Mirzoyan stressed that the resolution of the crisis requires precise assessments and steps according to the situation on the ground, as well as the coordination of the efforts of all partners, by the statement of November 9, 2020, and the decisions of the International Court of Justice on February 22 and July 6, 2023, through the Lachin corridor to restore movement in both directions.