Արարատ Միրզոյանը Կիպրոսի ԱԳ նախարարին է ներկայացերել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր կիպրացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները և տեղում բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, խախտելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը, ոչ միայն քայլեր չի ձեռնարկում Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ, այլև ապրիլին տեղադրած ապօրինի անցակետի միջոցով խաթարում է նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության կողմից առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց տեղափոխումը:
Արարատ Միրզոյանը, բարձր գնահատելով մինչ օրս միջազգային գործընկերների, այդ թվում նաև՝ Կիպրոսի կողմից արված հասցեական ուղերձները, կարևորել է տարբեր հարթակներում ջանքերի համադրման և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հրատապությունը: Կիպրոսի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է այս հարցում իր երկրի մոտեցումը։ Երկուստեք ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների իրականացման անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян представил подробности гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе министру иностранных дел Кипра.
11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Кипра Константиносом Комбосом.
Министр иностранных дел РА представил своему кипрскому коллеге подробности гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе создавшегося в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и тяжелых условий, созданных для местного населения. Министр Мирзоян отметил, что Азербайджан, нарушая Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г.  и решение Международного суда ООН от 22 февраля не только не предпринимают шагов по снятию блокады Лачинского коридора, но и срывает перевозку Международным Красным Крестом людей с проблемами здоровья через незаконный блокпост, установленный в апреле.
Арарат Мирзоян, высоко оценив послания международных партнеров, в том числе Кипра, подчеркнул актуальность объединения усилий на разных площадках и снятия блокировки Лачинского коридора. Министр иностранных дел Кипра подтвердил подход своей страны к этому вопросу. Обе стороны подчеркнули необходимость выполнения решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.