- Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հրաժարվել է հանդիպել Թուրքիայի նախագահի հետ։ Սա ի՞նչ հետևանք կարող է ունենալ Սիրիա-Թուրքիա հարաբերությունների վրա, և ի՞նչ ազդեցություն՝ տարածաշրջանի վրա։
- Դամասկոս-Անկարա հարաբերությունների սառեցումը, ապասառեցման միտումների տեսանելիությունը և հռետորաբանության ներկա տոնայնությունը անպայման պետք է դիտարկել Անկարա-Մոսկվա հարաբերությունների վայրիվերումների հետ պայմանավորվածությամբ։ Հիշենք Մոսկվայում կայացած քառակողմ հանդիպումը և այնտեղ Դամասկոսի ներկայացուցչի հնչեցրած խիստ պայմանները Անկարային։ Դամասկոսն այժմ ասում է, որ առաջնային օրակարգը Անկարայի հետ պիտի լինի թուրքական զորքերի հեռացումը սիրիական տարածքներից։ Առաստաղի՝ նման բարձրացում չէր լինի առանց Մոսկվայի հետ համաձայնեցնելու։ Իսկ դա արդեն Մոսկվա-Անկարա ռազմաքաղաքական առևտրի կարևորագույն թեմաներից է։
- «Հացահատիկային գործարքի» վերսկսման հավանականություն տեսնու՞մ եք, և ի՞նչ է ակնկալում Ռուսաստանը, որ վերսկսի գործարքը։
- Ըստ էության, սա ևս մարդասիրական, համաշխարհային սննդի բնույթ ունի, սակայն քաղաքական մեծ առևտրի համար օգտագործելի խաղաթուղթ է։ Ամեն ինչ կախված է հրադադարի թեական համաձայնությունից, Արևմուտքի կողմից Ուկրաինային շարունակվող տարաբնույթ օժանդակությունների ծավալից և, մեծ հաշվով, հավաքական Արևմուտք-Ռուսաստան պարանաձգություններից և, ենթահաշվով, Մոսկվա-Անկարա «բազարից»։ Այս բոլոր հանգամանքները նկատի ունենալով՝ չեմ կարծում, որ արագ կվերսկսի գործարքը։
- Էրդողանն, անդրադառնալով Հարավային կովկասում տիրող իրավիճակին, նշել է, որ այս պահին «Հարավային Կովկասում մնայուն խաղաղության կարևոր հնարավորություն է ստեղծվել»: Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում այս հայտարարությունը․ մեսիջն ու՞մ է ուղղված։
- Առաջին անգամը չէ, որ պաշտոնական Անկարան նման «լավատեսություն է» հաղորդում։ Կարծում եմ՝ իմիտացիա է, և ավելի շուտ՝ թուրք-ադրբեջանական շտապողականությանը նպաստող հայտարարություն։ Միաժամանակ, հայկական կողմն վրա պատասխանատվություն բարդելու քայլ։ Իբր, գործընթացը գնում էր նորմալ հունով, սակայն հայկական կողմը իրենից ակնկալված քայլերը չի իրականացնում։
- Ադրբեջանական կողմը, խոսելով Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին, ասել է, որ հարցն արհեստական քաղաքականացվում է։ Նրանք ասում են՝ երբ սոված եք, չպետք է պայմաններ թելադրեք ու տարբերություն դնեք, թե որ ճանապարհով է հասնելու սպասված սննդամթերքը։ Ադրբեջանի այս հայտարարությունները Հայաստանի համար ավելի չե՞ն բարդացնում իրավիճակը, քանզի այս ձևակերպումները տեղավորվում են հումանիտար խնդիրների համատեքստում։
- Սա արդեն հակասում է էրդողանական «լավատեսությանը» և խնդիրների պատասխանատվությունը դնում հայկական կողմի վրա։ Պարզ է մանիպուլյացիայի նպատակը։ Աղդամի կամ Ֆիզուլիի մարդասիրական ճանապարհի ծրագիրը պարզապես Ադրբեջանի առաջ քաշած ինտեգրացիայի օրակարգն է։ Ըստ էության, խոսում են մարդասիրականից, սակայն փորձում իրականացնել զուտ քաղաքական օրակարգ։

"Ankara creates an imitation of optimism." Shahan Gantaharyan
- Syrian President Bashar Assad refused to meet the Turkish President. How can this affect Syria-Turkey relations, and how will it affect the region?
- The freezing of Damascus-Ankara relations, the visibility of de-freezing tendencies, and the current tone of the rhetoric must be considered in agreement with the upheavals of Ankara-Moscow links. Let's remember the quadrilateral meeting held in Moscow and the strict conditions voiced by the representative of Damascus to Ankara. Damascus now says that the primary agenda with Ankara should be the removal of Turkish troops from Syrian territories. There would be no such increase in the ceiling without coordination with Moscow. And that is already one of the most essential topics of Moscow-Ankara military-political trade.
- Do you see a possibility of resuming the "grain deal," and what does Russia expect from the resumption of the deal?
- In essence, this is also a humane, global food, but it is a card that can be used for big political trade. Everything depends on the agreement on the cease-fire, the volume of the various assistance that the West continues to Ukraine, and, by and large, the collective West-Russia tensions and, by and large, the Moscow-Ankara "bazaar." Considering all these circumstances, he will not likely resume the deal quickly.
- Referring to the situation in the South Caucasus, Erdogan noted that at this moment, "an important opportunity for lasting peace has been created in the South Caucasus." How do you interpret this statement? Who is the message addressed?
- It is not the first time official Ankara has expressed such "optimism." It is an imitation and, instead, a statement favoring the Turkish-Azerbaijani haste. At the same time, a step to put responsibility on the Armenian side. The process was progressing normally, but the Armenian side needed to implement the expected measures.
- The Azerbaijani side, speaking about the situation in Artsakh, said that the issue is artificially politicized. They say that when you are hungry, you should not dictate conditions and make a difference in how the expected food will arrive. Do not these statements of Azerbaijan make the situation more complicated for Armenia because these formulations are placed in the context of humanitarian problems?
- This contradicts Erdogan's "optimism" and puts the responsibility for the problems on the Armenian side. The purpose of the manipulation is evident. The humanitarian road plan of Aghdam or Fizuli is simply the integration agenda put forward by Azerbaijan. They are speaking from a humanitarian point of view, but they are trying to implement a purely political plan.