Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Մալթայի ԱԳ նախարարի հետ
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ս.թ. մարտին Մալթա կատարած իր պաշտոնական այցից ի վեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի լիակատար արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է դրա անդառնալի հետևանքները Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության համար՝ նշելով Ադրբեջանի կողմից էլեկտրաէներգիայի ու գազի մատակարարումների պարբերական խափանումները և հատկապես խոցելի խմբերի համար դեղորայքի, սննդի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասը:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր գործելաոճը՝ ի հակառակ մինչ այս հնչեցված բոլոր միջազգային կոչերին և տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու ջանքերին: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման, տեղաշարժի լիակատար վերականգնման ուղղությամբ հստակ քայլերի հրատապությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԵՄ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցերի:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Malta
On August 10, the RA Minister of Foreign Affairs, Ararat Mirzoyan, had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs, European Affairs, and Trade of the Republic of Malta, Ian Borg.
Minister Mirzoyan presented developments in the region to his colleagues since his official visit to Malta in March, particularly the worsening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal total blockade of the Lachin Corridor. Minister Mirzoyan emphasized its irreversible consequences for the 120,000 people of Nagorno-Karabakh, noting Azerbaijan's periodic interruptions of electricity and gas supplies and the acute shortage of medicine, food, and other essential goods for especially vulnerable groups.
Minister Mirzoyan noted that Azerbaijan continues working, contrary to all the international calls and efforts to make a positive change. By the decisions of the International Court of Justice on February 22 and July 6, the urgency of taking clear steps towards the immediate removal of the blockade of the Lachin Corridor and the complete restoration of movement was emphasized.
The telephone conversation also discussed cooperation issues between the EU and multilateral platforms.