Արարատ Միրզոյանը Լիտվայի ԱԳ նախարարի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է ԼՂ հումանիտար ճգնաժամին
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը:
Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը, ինչպես նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիակատար ու անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Նախարար Միրզոյանն արդրադարձել է նաև հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ ընդգծելով Ադրբեջանի նման գործելակերպի բացարձակ անընդունելիությունը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է միջազգային դերակատարների, այդ թվում նաև՝ ԵՄ ու ԵՄ անդամ պետությունների կողմից հստակ քայլեր իրականացնելու կարևորությունը՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտմանն ուղղված քայլերը կանխելու նպատակով։

Арарат Мирзоян рассказал о гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе в телефонном разговоре с министром иностранных дел Литвы.
9 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Литвы Габриелюсом Ландсбергисом.
Министр Мирзоян представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и углубления гуманитарного кризиса.
Подчеркнута актуальность поставок продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, а также необходимость обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности Международного Комитета Красного Креста, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах. Министр Мирзоян также прокомментировал похищение пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, который 29 июля перевозился из Нагорного Карабаха в Армению для лечения МККК, подчеркнув абсолютную недопустимость подобной практики Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность принятия четких шагов международными акторами, в том числе ЕС и государствами-членами ЕС, для снятия блокады Лачинского коридора и предотвращения шагов, направленных на этническую чистку со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе.