Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Թունիսի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Թունիսի Հանրապետության նորանշանակ վարչապետ Ահմադ Ալ-Հաշանիին:
Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Թունիսի Հանրապետության վարչապետի բարձր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Լիահույս եմ, որ հետևողական ջանքերի շնորհիվ մեր երկու երկրների համագործակցությունը որակական նոր մակարդակ կտեղափոխվի, ինչն իր հերթին մեծապես կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության և Թունիսի Հանրապետության հարաբերությունների հետագա խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Օգտվելով առիթից` մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Թունիսի բարեկամ ժողովրդին՝ շարունակական առաջընթաց և բարօրություն»:

Nikol Pashinyan congratulated the Prime Minister of Tunisia
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the newly appointed Prime Minister of the Republic of Tunisia, Ahmad Al-Hashani.
It is said in the congratulatory message:
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I heartily congratulate you on your appointment as Prime Minister of the Republic of Tunisia.
I sincerely hope that thanks to consistent efforts, the cooperation of our two countries will move to a qualitatively new level, which in turn will significantly contribute to the further deepening and strengthening of the relations between the Republic of Armenia and the Republic of Tunisia.
Taking advantage of this opportunity, I wish you good health and new successes, and to the friendly people of Tunisia, continued progress and well-being."