Արմեն Գրիգորյանն Իրանի դեսպանին ներկայացրել է ԼՂ հումանիտար ճգնաժամը
Օգոստոսի 8-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ԻԻՀ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Ա. Գրիգորյանը շնորհավորել է դեսպանին պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեության ընթացքում կնպաստի երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերը քննարկել են հայ-իրանական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցեր, անդրադարձել են կատարել տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին:
Վերոնշյալի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ավելի քան 7 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումները:

8 августа секретарь Совбеза Армении Армен Григорян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Иран Мехди Собхани.
А. Григорян поздравил посла с принятием на себя ответственной миссии и выразил надежду, что посол в ходе своей деятельности будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению отношений между двумя дружественными странами.
Стороны обсудили ряд вопросов повестки армяно-иранских двусторонних отношений, касающихся ситуации в области безопасности в регионе.
В рамках вышеизложенного Секретарь Совета Безопасности представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора в течение более 7 месяцев, и позицию Республики Армения.