Ադրբեջանի նախագահը բառացիորեն խոստովանեց, որ իր «ամբողջ կյանքի առաքելությունը պատերազմում հաղթելն էր»․ Էդմոն Մարուքյան
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրել է․
««ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային դերակատարներ 30 տարի շարունակ մեծ ջանքեր են գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, մինչդեռ 22.07.23-ին, իր նմանատիպ մեկնաբանություններից հետո, Ադրբեջանի նախագահը բառացիորեն խոստովանեց, որ իր «ամբողջ կյանքի առաքելությունը պատերազմում հաղթելն էր»։
Մինչ մենք բախվում ենք 2020-ի պատերազմի սարսափելի հետևանքներին, որը սանձազերծել էր Ադրբեջանը՝ համաշխարհային կարգի և իրավունքի ցանկացած նորմի և սկզբունքի դեմ, այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի՝ հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը։

The president of Azerbaijan admitted that his "mission throughout his life was to win the war." Edmon Marukyan
Edmon Marukyan, Ambassador with Special Assignments of Armenia, wrote on his Twitter microblog:
"The OSCE and other international actors have been making great efforts for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict for 30 years, while on July 22, after his similar comments, the President of Azerbaijan admitted that his "life's mission was to win the war."
While we face the terrible consequences of the war of 2020, which Azerbaijan unleashed against any norms and principles of world order and law, today there is an opportunity to prevent the complete ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh and to protect the right of 120 thousand Armenians to live in dignity in their homeland.