Գերիների ազատ արձակումը խաղաղության օրակարգին հավատարմության ազդարարում կլիներ. վարչապետ
Վագիֆ Խաչատրյանի, Ադրբեջանում պահվող մյուս գերիների ու պատանդների ազատ արձակումը խաղաղության օրակարգին հավատարմության տպավորիչ ազդարարում կլիներ․ հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը։
«Որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ՝ կոչ եմ անում չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը ԼՂ Լաչինի միջանցքով, առավել ևս, որ բեռի անցմանը խոչընդոտելը 2020թ. նոյեմբերի 9 եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 1-ի որոշումների կոպիտ խախտում է»,- ասել է նա։

The release of the prisoners would be a signal of commitment to the peace agenda; prime minister
The Prime Minister of Armenia announced that releasing Vagif Khachatryan and other prisoners and hostages held in Azerbaijan would be an impressive signal of commitment to the peace agenda.
"As a step of commitment to the peace agenda, I call not to block the entry of the humanitarian cargo sent by Armenia through the Lachin Corridor of Nagorno-Karabakh, especially since obstructing the passage of the cargo is a gross violation of the tripartite declaration of November 9, 2020, and the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 1, 2023," he said.