«Եթե սահմանների հարց բարձրացվում է, ուրեմն սահմանները որոշված են». Նիկոլ Փաշինյանը հակադարձել է Իլհամ Ալիևին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռներ ուղարկելու որոշմանը՝ հիշեցնելով, որ բեռնատարները Կոռնիձորի մոտ կանգնած են։
Նա անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ օրերս «Եվրոնյուզ» գործակալությանը տված հարցազրույցին. «Հայտարարելով, թե իբր Ադրբեջանը ՀՀ-ից տարածքային պահանջներ չունի, Ադրբեջանի նախագահն ասում է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշված չեն։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները որոշվել են 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրով, և դա վերահաստատվել է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով, որտեղ Ալմա Աթայի հռչակագիրն ընդունվել է որպես երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման հիմք։ Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի պլանը հետևյալն է՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև Ալմա Աթայի հռչակագրով ֆիքսված սահմանը վիճարկելու տեղ թողնող դրույթներով խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, և հետագայում արդեն սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացում տարածքային պահանջներ առաջադրել ՀՀ-ին»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ եթե երկու երկրների սահմանները որոշված չեն, ի՞նչ տարածքների հարց է բարձրացնում Ադրբեջանը սահմանի տարբեր հատվածներում։
«Եթե սահմանների հարց բարձրացվում է, ուրեմն սահմանները որոշված են, իսկ այդ սահմանի գծից զորքերի հայելային հետքաշման՝ մեր առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ»,- ասել է նա։

"If the issue of borders is raised, then the borders are decided;" Nikol Pashinyan countered Ilham Aliyev (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the decision to send humanitarian cargo from Armenia to Artsakh at today's government session, reminding that the trucks are standing near Kornidzor.
He also referred to the interview given by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the "Euronews" agency, "Declaring that Azerbaijan has no territorial demands from Armenia, the president of Azerbaijan says that the borders between Armenia and Azerbaijan have not been determined. The borders between Armenia and Azerbaijan were determined by the Alma Ata Declaration of 1991, and this was reaffirmed by the results of the quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022, where the Alma Ata Declaration was accepted as the basis for delimitation and demarcation between the two countries. An impression is created that Azerbaijan's plan is to sign a peace treaty with provisions that leave room for disputing the border fixed by the Alma Ata declaration between Armenia and Azerbaijan, and later, in the process of demarcation and demarcation, make territorial claims to Armenia," he said, adding that if the borders of the two countries are not determined, what territories does Azerbaijan raise in different parts of the wall?
"If the issue of borders is raised, then the borders have been decided, and our proposal for the mirror withdrawal of troops from that border line remains in force," he said.