Այս պահին դեռ փոփոխություն չկա, շարունակում ենք սպասել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի արձագանքներին: Այս մասին Կոռնիձորում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ից Լեռնային Ղարաբաղ շուրջ 400 տոննա պարենամթերքի տեղափոխման խոչընդոտներին։
«Ադրբեջանը շուրջ 120 հազար մարդու շրջափակել և սովի է մատնում։ 21-րդ դարում նմանատիպ դեպքեր եղել են, բայց սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոտնահարում է, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարում է։ Այս իմաստով, մենք որևէ քայլ չկա, որ ասենք՝ չենք արել, որ դա չապացուցենք և դա շատ ակնհայտ է։ Դուք երեկ տեսաք, որ ԱԳ-նում հավատարմագրված բոլոր դեսպանները ուսումնասիրել են, տեսել են բեռները։ Դիվանագիտական մակարդակում ամբողջական աշխատանք տարվում է, նաև հումանիտար մակարդակում։ Այս իմաստով մեր քայլերը շատ կանխատեսելի են և համահունչ են նոյեմբերի 9-ի ստանձնած մեր պարտավորություններին»,- ասել է Մարուքյանը։
Հարցին, թե այս նախաձեռնության մասին Մոսկվայում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներին հայտնե՞լ է, Մարուքյանը պատասխանեց, որ ոչ թե կոնկրետ այդ հարցն է բարձրացվել, այլ ընդհանրապես Լաչինի միջանցքի բացվելու հարցը։
«ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպման ժամանակ բարձրացրել է Լաչինի միջանցքի վերաբացման, շրջափակումը վերացնելու հարցերը՝ նոյեմբերի 9-ի պարտավորության ներքո։ Մեր նախարարը ոչ թե 360-400 տոննա բեռի հարց պետք է բարձրացնի, այլ ընդհանրապես միջանցը բացելու հարցը պետք է բարձրացնի, որը, բնականաբար, բարձրացվել է և քննարկվել է հանդիպման ժամանակ»,- ավելացրել է Մարուքյանը։

Изменений пока нет, продолжаем ждать ответа российских миротворческих сил. Марукян
На данный момент изменений нет, продолжаем ждать ответа российских миротворческих сил. Об этом на брифинге с журналистами в Корнидзоре заявил посол РА по особым поручениям Эдмон Марукян, коснувшись препятствий для перевозки около 400 тонн продовольствия из РА в Нагорный Карабах.
«Азербайджан осаждает и морит голодом около 120 тысяч человек. Подобные случаи были и в 21 веке, но это нарушение международного гуманитарного права, массовое нарушение прав человека. В этом смысле нет шага, о котором мы могли бы сказать, что мы его не предпринимали, не доказав его, и это совершенно очевидно. Вы видели вчера, что все послы, аккредитованные при Министерстве иностранных дел, осмотрели груз. Проводится полная работа на дипломатическом уровне, в том числе и на гуманитарном уровне. В этом смысле наши шаги очень предсказуемы и соответствуют нашим обязательствам, взятым на себя 9 ноября", - сказал Марукян.
На вопрос, информировал ли министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян об этой инициативе министров иностранных дел России и Азербайджана на состоявшейся в Москве трехсторонней встрече, Марукян ответил, что поднимался не этот конкретный вопрос, а вопрос открытия Лачинского коридора в общем.
"На встрече министр иностранных дел РА поднял вопросы открытия Лачинского коридора, снятия блокады в соответствии с обязательством от 9 ноября. «Наш министр не должен ставить вопрос о 360-400 тоннах груза, а должен поднять вопрос об открытии прохода вообще, который, естественно, поднимался и обсуждался в ходе встречи», - добавил Марукян.