Հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության կառավարման խմբի որոշմամբ երեկ 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով։ Այսօր Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ հումանաիտար օգնությունը հասել է Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված։
«Մենք խնդրել ենք, որպեսզի ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռը և տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված։ Սակայն Ադրբեջանը խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և ԼՂ։ Այս գործելակերպն անհասկանլի է և անընդունելի։ Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու Ադրբեջանի պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով», - նշեց վարչապետը՝ այս պնդումը համարելով անհեթեթ։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ այդ պնդումն օգտագործվում էր որպես պատրվակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար։ «Երեկ ԼՂ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է. ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա»։

Azerbaijan obstructs the entry of humanitarian goods to Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh; The Prime Minister (VIDEO)
In the conditions of the humanitarian crisis, according to the decision of the management group to support the people of Nagorno-Karabakh, 361 tons of humanitarian aid were sent to Nagorno-Karabakh in 19 trucks yesterday. RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the start of the Government session today that humanitarian aid has reached the Kornidzor part of the Syunik region, the entrance part of the Lachin Corridor.
"We have requested that the representatives of the Russian peacekeeping troops stationed in Nagorno-Karabakh accept the cargo and transport it to Nagorno-Karabakh, where a humanitarian crisis has been established as a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor for 8 months. However, Azerbaijan prevents the entry of humanitarian goods into the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh. This practice is incomprehensible and unacceptable. Azerbaijan's reason for illegally blocking the Lachin Corridor was that Armenia uses the corridor for military purposes," the Prime Minister said, considering this claim absurd.
According to Nikol Pashinyan, that claim was used as an excuse for the illegal blocking of the Lachin Corridor. "The contents of 19 trucks sent to Nagorno-Karabakh yesterday are as follows. Flour: 100 tons, pasta: 80 tons; sugar: 60 tons; vegetable oil: 40 tons; milk powder: 40 tons; salt: 20 tons; baby food: 12 tons; medicine: 9 tons.