Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ևս արձագանքել է Երևանից Արցախ հումանիտար օգնություն ուղարկելուն՝ այն որակելով որպես «սադրանք»։
«Չկարողանալով մարսել Ադրբեջանի կողմից սահմանները վերահսկելու և հայկական սադրանքները կանխելու նպատակով ստեղծված Լաչինի սահմանային անցակետի գոյությունը՝ հայկական կողմը, առանց մեր երկրի համաձայնության, ավտոշարասյուններ է ուղարկում «մարդասիրական բեռի» անվան տակ, ինչը ոտնձգություն է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ և հերթական սադրանքը Լաչինի սահմանային անցակետի դեմ»,- ասված է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ հայկական կողմը նման քայլի է գնացել Մոսկվայի բանակցություններից անմիջապես հետո, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, մանրամասն քննարկվել է ներկա իրավիճակը։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է մի շարք առաջարկներ, այդ թվում՝ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհի օգտագործումը և հայ բնակիչների կարիքները հոգալու այլ այլընտրանքային ուղիներ, և այդ առաջարկներին աջակցել են Եվրամիությունը, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն, հայկական կողմը դեմ է եղել բոլոր առաջարկներին»,- ասված է հայտարարությունում։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Հայաստանի հետ «սադրանքին մասնակցելու համար» մեղադրում է նաև Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունը և դիվանագիտական կորպուսին՝ հայտարարելով, որ սա նախապես ծրագրված քայլ է։

«ЕС поддерживает провокацию армянской стороны». МИД Азербайджана
МИД Азербайджана так отреагировал на отправку гуманитарной помощи из Еревана в Арцах, назвав ее «провокацией».
«Не в силах переварить существование Лачинского пограничного пункта, созданного Азербайджаном для контроля границ и предотвращения армянских провокаций, армянская сторона без согласия нашей страны направляет автоколонны под названием «гуманитарный груз», что является посягательством на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана и очередной провокацией на лачинской границе против КПП", - говорится в сообщении.
Отмечается, что на такой шаг армянская сторона пошла сразу после переговоров в Москве, где в числе прочих вопросов подробно обсуждалась текущая ситуация.
«Несмотря на то, что азербайджанская сторона представила ряд предложений, в том числе по использованию дороги Агдам-Степанакерт и других альтернативных способов удовлетворения потребностей армянских жителей, и эти предложения были поддержаны Европейским Союзом, Международным комитетом Красного Кресте, армянская сторона выступила против всех предложений", - говорится в сообщении.
МИД Азербайджана также обвиняет миссию ЕС и дипломатический корпус в Армении в «участии в провокации» с Арменией, заявляя, что это заранее спланированный шаг.