Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Սենատի նախագահ Ինյացիո Լա Ռուսսայի հետ:
Ողջունելով Հանրապետության նախագահին Սենատի նախագահը մասնավորապես ասել է. «Մեծ պատիվ է ընդունել Ձեզ, մեր երկրների միջև հարաբերություններն ընկղմվում են դեպի դարերի խորքը, ինչը կարևոր պայման է մեր ներկայիս կապերի ու սերտ համագործակցության զարգացման ու ընդլայնման համար խորհրդարանական դիվանագիտության, տնտեսական, մշակութային հարթակներում: Ես պատրաստակամ եմ իմ ջանքերն ուղղել այդ հարաբերությունների շարունակական խորացմանը»:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի և Իտալիայի միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման հեռանկարներն ու ուղիները:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հարավկովկասյան տարածաշրջանի ընդհանուր իրողություններին և ներկայիս զարգացումներին: Հանրապետության նախագահը Սենատի նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ծանր իրադրության վերաբերյալ:
Սենատի նախագահ Ինյացիո Լա Ռուսսան իր խոսքում կարևորել է հումանիտար խնդիրների լուծումը, ինչը կարող է հիմք դառնալ նաև դիվանագիտական լուծումներ գտնելու համար: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցության սերտացման և ընդլայնման ուղիների վերաբերյալ:

Vahagn Khachaturyan met with the President of the Italian Senate, Ignazio La Russa
Within the framework of the working visit, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the President of the Italian Senate, Ignazio La Russa.
Welcoming the President of the Republic, the President of the Senate specifically said: "It is a great honor to receive you, the relations between our countries go back centuries, which is an important condition for the development and expansion of our current ties and close cooperation in parliamentary diplomacy, economics, and cultural platforms. I am ready to direct my efforts to the continuous deepening of these relations."
President Vahagn Khachaturyan thanked the reception and emphasized the importance of continuously developing Armenian-Italian friendly relations. The meeting discussed prospects and ways of promoting cooperation between Armenia and Italy in political, economic, cultural, and other fields.
During the conversation, reference was made to the South Caucasus region's general realities and current developments. The President of the Republic presented details to the President of the Senate regarding the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
In his speech, the President of the Senate, Ignazio La Russa, highlighted the importance of solving humanitarian problems, which can also become a basis for finding diplomatic solutions. At the meeting, ideas were exchanged on strengthening and expanding practical cooperation on bilateral and international platforms.