«Ճանապարհը հեշտ չէ»․ եռակողմ հանդիպումից հետո Լավրովը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդես է եկել հայտարարությամբ, տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Այսօր օգտակար զրույցներ ունեցանք մեր գործընկերների՝ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Նախ կազմակերպվեց ռուս-ադրբեջանական և ռուս-հայկական երկկողմ բանակցությունների երկու փուլ։ Մենք քննարկեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունների վիճակը և նախանշեցինք հետագա քայլերն ամենաբարձր մակարդակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ։ Հետո մենք երեքով հանդիպեցինք՝ քննարկելու տարածաշրջանային օրակարգը, առաջին հերթին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։
Մենք մեր զրուցակիցներին ուրվագծեցինք ռուսական կողմի գնահատականները՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների կողմից արված զեկույցներն այն քայլերի մասին, որոնք ցանկալի է անհապաղ ձեռնարկել՝ ելնելով Ղարաբաղի բնակչության սննդով, դեղորայքով, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով, անխափան էլեկտրաէներգիայով և գազամատակարարմամբ ապահովելու շահերից։ Սա բխում է հասարակ մարդկանց, հայերի, տարածաշրջանի բնակիչների շահերից։
Ռուսաստանը, որպես խաղաղ գործընթացի առանցքային միջնորդ, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո շահագրգռված է ճգնաժամի շուտափույթ հանգուցալուծմամբ՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից 2020, 2021 և 2022 թվականներին ընդունած եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան։
Խոսեցինք այս պայմանագրերում պարունակվող մեկ այլ կարևոր դրույթի մասին. նկատի ունեմ անխոչընդոտ տեղաշարժի ապահովումը, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը ողջ տարածաշրջանում։
Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց սահմանազատման հարցերին, որոնք սերտորեն կապված են քննարկվող խնդիրների ամբողջ շարքի և Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման հարցերի հետ։
Մենք ակնկալում ենք, որ այս պայմանագրի ստորագրումը կլինի մեծ բանակցային գործընթացի գագաթնակետը, որը կլինի հայերի և ադրբեջանցիների ջանքերի շնորհիվ, որոնք նախաձեռնվել են Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպումների ժամանակ։
Ճանապարհը հեշտ չէ։ Բազմաթիվ բարդ ու կարևոր խնդիրներ կան լուծելու։ Դրանցից ամենազգայունը եղել և մնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման խնդիրը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման համատեքստում՝ 1991 թվականին Ալմա-Աթայում նախկին խորհրդային հանրապետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված հռչակագրի համաձայն։ Դրա արդյունավետությունն այսօր հաստատվել է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի ղեկավարության կողմից։ Դրան համապատասխան՝ կառուցվում է խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը։
Հայկական կողմը հասկանում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին համոզելու անհրաժեշտությունը հնարավորինս շուտ հանդիպել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ՝ համաձայնեցնելու համապատասխան օրենսդրությունից և միջազգային պարտավորություններից բխող իրավունքները (այս դեպքում՝ Ադրբեջանը), ներառյալ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման բազմաթիվ կոնվենցիաները։
Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է փոխադարձ հիմունքներով նույն երաշխիքները տրամադրել իր տարածքում ապրող անձանց նկատմամբ։ Հայերը պատրաստ են նույնն անել Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիների նկատմամբ բոլոր կոնվենցիաների կիրառման հարցում։
Հարցերը հեշտ չեն. Հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումները կօգնեն դրական լիցք հաղորդել այս և այլ ոլորտներում բանակցային գործընթացին։ Ամենամոտ արդյունքն այս փուլում եռակողմ աշխատանքային խմբում համաձայնության ձեռքբերումն է՝ երեք փոխվարչապետների գլխավորությամբ, որոնք զբաղվում են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնկրետ հարցերի համաձայնեցմամբ։ Այս համատեքստում հեռանկարներ կբացվեն նաև տրանսպորտի ոլորտում խոստումնալից նախագծերի իրականացման համար, որոնք արդեն ունեն ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև ավելի լայն բնույթ։
Մենք պայմանավորվեցինք փորձել վերսկսել երկխոսությունը քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և քաղաքական փորձագետների միջև երկրորդ «ուղով»: Մենք նաև հույս ունենք (այսօր մենք դա առաջարկել ենք) եռակողմ երկխոսություն սկսել խորհրդարանականների միջոցով։
Հուսով ենք, որ բանակցային գործընթացը կշարունակվի։ Մենք հասկանում ենք և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմերի շահագրգռվածությունը միջնորդներ օգտագործել ոչ միայն ի դեմս Ռուսաստանի Դաշնության, այլ նաև այլոց։ Մենք ողջունում ենք նրանց ցանկությունը, ովքեր անկեղծորեն շահագրգռված են օգնելու Բաքվին և Երևանին համաձայնության հասնելու հարցում, ովքեր մեզ նման աշխատում են այս ուղղությամբ։ Բայց չպետք է փորձեր արվեն արհեստականորեն որոշակի պայմաններ պարտադրել ոչ թե հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, այլ հանուն լրատվամիջոցների գեղեցիկ վերնագրերի, հանուն աշխարհաքաղաքական և ներքաղաքական նկատառումների։
Մեր գործընկերները շնորհակալություն հայտնեցին մեզ այս նախաձեռնության համար։ Մենք կշարունակենք եռանդուն աշխատանքը հետագա հանդիպումների նախապատրաստման ուղղությամբ՝ ներառյալ այս տարի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ևս մեկ գագաթնաժողով անցկացնելու ծրագրերը»։

Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров после трехсторонней встречи с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым, сообщает МИД России.
«Сегодня у нас состоялись полезные беседы с нашими коллегами Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым. Сначала были организованы два раунда российско-азербайджанских и российско-армянских двусторонних переговоров. Мы обсудили состояние наших двусторонних отношений и наметили дальнейшие шаги по реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне. Затем мы втроем встретились, чтобы обсудить региональную повестку дня, прежде всего, связанную с ситуацией в Нагорном Карабахе и вокруг него.
Мы изложили нашим собеседникам оценки российской стороны с учетом докладов российских миротворцев в Нагорном Карабахе о шагах, которые необходимо предпринять незамедлительно в интересах обеспечения населения Карабаха продовольствием, медикаментами, товарами первой необходимости, бесперебойным электро- и газоснабжением. Это вытекает из интересов простых людей, армян, жителей региона.
Россия, как ключевой посредник мирного процесса, после трехстороннего заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года заинтересована в скорейшем разрешении кризиса, в соответствии с трехсторонними заявлениями, принятыми лидерами России, Азербайджана и Армении в 2020, 2021 и 2022 годах.
Мы говорили еще об одном важном положении, содержащемся в этих договорах. Имею в виду обеспечение беспрепятственного передвижения, разблокирование транспортных и хозяйственных коммуникаций по всему региону.
Особое внимание было уделено вопросам демаркации границы, тесно связанным со всем рядом обсуждаемых вопросов и вопросами скорейшего заключения мирного договора между Баку и Ереваном.
Рассчитываем, что подписание этого соглашения станет кульминацией большого переговорного процесса, который будет происходить благодаря усилиям армян и азербайджанцев, инициированных в ходе трехсторонних встреч с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Дорога не из легких. Предстоит решить много сложных и важных задач. Наиболее болезненным из них был и остается вопрос обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в контексте обеспечения территориальной целостности Азербайджана, в соответствии с декларацией, подписанной руководителями бывших советских республик в Алма-Ате в 1991 году. Сегодня его эффективность подтверждена руководством как Азербайджана, так и Армении. Соответственно, работа над мирным договором строится.
Армянская сторона понимает необходимость убедить армян Нагорного Карабаха как можно скорее встретиться с представителями Азербайджана для согласования прав, вытекающих из соответствующего законодательства и международных обязательств (в данном случае Азербайджана), в том числе многочисленных конвенций по защите прав национальных меньшинств.
Азербайджанская сторона готова предоставить такие же гарантии людям, проживающим на ее территории, на взаимной основе. Армяне готовы сделать то же самое в отношении применения всех конвенций к гражданам, проживающим в Республике Армения.
Вопросы непростые. Надеюсь, что сегодняшние обсуждения помогут внести позитивный заряд в переговорный процесс по этим и другим направлениям. Ближайшим результатом на данном этапе является достижение договоренности в трехсторонней рабочей группе во главе с тремя вице-премьерами, которые занимаются согласованием конкретных вопросов разблокирования транспортных коммуникаций в регионе. В этом контексте также откроются перспективы для реализации перспективных проектов в сфере транспорта, уже имеющих не только региональный, но и более широкий характер.
Мы договорились попытаться возобновить диалог представителей гражданского общества и политических экспертов по второму «пути». Мы также надеемся (мы сегодня предложили) начать трехсторонний диалог через парламентариев.
Надеемся, что переговорный процесс будет продолжен. Мы понимаем заинтересованность как армянской, так и азербайджанской сторон в использовании посредников не только со стороны Российской Федерации, но и других. Мы приветствуем стремление тех, кто искренне заинтересован в том, чтобы помочь Баку и Еревану найти договоренности, кто, как и мы, работает в этом направлении. Но не следует пытаться искусственно навязать те или иные договоренности не в интересах армянского и азербайджанского народов, а ради красивых заголовков в СМИ, ради геополитических и бытовых соображений.
Наши партнеры поблагодарили нас за эту инициативу. Мы продолжим усердно работать над подготовкой к дальнейшим встречам, включая планы по проведению в этом году еще одного саммита лидеров России, Азербайджана и Армении»