«Հայաստանը Հռոմի հետ կիսում է մի ողջ անտիկ պատմություն»․ Հռոմի քաղաքապետ
Իտալիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հռոմի քաղաքապետ Ռոբերտո Գուալտիերիի հետ:
Ողջունելով նախագահին՝ քաղաքապետն ասել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է ընդունել Ձեզ Հռոմում: Հայաստանը մի երկիր է, որը Հռոմի հետ կիսում է մի ողջ անտիկ պատմություն և այսօր մեծ ուրախություն է մեր հարաբերությունների զարգացման մասին Ձեզ հետ խոսելու այս հնարավորությունը: Հայաստանը բարեկամ երկիր է և Ձեր այցը լավ առիթ կարող է դառնալ մեր համագործակցության հետագա խորացման համար»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվել Հռոմում և հանդիպել Ձեզ հետ, ես առանձնահատուկ վերաբերմունք ունեմ Տեղական իշխանությունների նկատմամբ և շատ լավ եմ հասկանում Ձեր աշխատանքի ամբողջ բարդությունն ու պատասխանատվությունը: Համոզված եմ նաև, որ պարոն քաղաքապետի համար մեծ պատիվ է Հռոմի նման քաղաքի ղեկավար լինելը, Դուք մեծ և պատասխանատու առաքելություն ունենք՝ պահել, պաշտպանել ու սերունդներին փոխանցել Հռոմի շունչն ու ոգին»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իտալական մշակութային կապերի հետագա խորացման օրակարգային հարցեր: Նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Երևանի և Հայաստանի համար շատ կարևոր է ծանոթանալ պատմամշակութային ժառանգության և հնագիտական արժեքների պահպանության ու վերականգնման իտալական փորձառության և լավագույն ավանդույթների հետ, որի շրջանակում փոխգործակցության լայն հնարավորություններ կան:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Երևանում և Հռոմում փոխադարձ մշակութային միջոցառումների, ցուցահանդեսների անցկացման հնարավորության և այդ ուղղությամբ քայլերի իրականացման վերաբերյալ:

"Armenia shares a whole ancient history with Rome." Mayor of Rome
During his working visit to the Republic of Italy, President Vahagn Khachaturyan met with the Mayor of Rome, Roberto Gualtieri.
The mayor welcomed the president and said, "It is a great honor for me to receive you in Rome. Armenia is a country that shares a whole ancient history with Rome, and today it is a great joy to have this opportunity to talk with you about the development of our relations. Armenia is a friendly country, and your visit can become a good opportunity to further deepen our cooperation."
Expressing his gratitude for the reception, President Vahagn Khachaturyan said. "I am very happy to be in Rome today and meet you, I have a special attitude towards the local authorities and I understand very well the complexity and responsibility of your work. I am also sure that it is a great honor for Mr. Mayor to be the head of a city like Rome. You have a great and responsible mission to preserve, protect and pass on the breath and spirit of Rome to generations."
Agenda issues of further deepening Armenian-Italian cultural ties were discussed during the meeting. President Khachaturyan emphasized that it is essential for Yerevan and Armenia to get acquainted with the Italian experience and best traditions of preservation and restoration of historical and cultural heritage and archaeological values, within which there are vast opportunities for interaction.
During the conversation, ideas were also exchanged regarding the possibility of holding mutual cultural events and exhibitions in Yerevan and Rome and implementing steps in that direction.