Հայաստանն ունի հստակ դիրքորոշում հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցի շուրջ. նախագահը հանդիպել է Իտալիայի հայ համայնքի հետ
Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Լևոնյան վարժարանում հանդիպել է Հռոմի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անմիջական մթնոլորտում նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձել է Հայաստանի ներքին ու արտաքին ընդհանուր իրադրությանը, տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին և վերջիններս լուծման ուղղությամբ հայաստանյան իշխանությունների որդեգրած սկզբունքներին:
Նախագահն ընդգծել է, որ ներկայումս Հայաստանն ունի հստակ դիրքորոշում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու և հարևանների հետ բարի դրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցերի շուրջ:
Հանրապետության նախագահը նաև անդրադարձել է վերջին տարիներին երկրի ներքին կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ մասնավորապես տնտեսական կյանքում իրականացվող բարեփոխումներին: Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ ներկայիս կառավարությունը առաջնորդվում է հայաստանյան տնտեսական միջավայրը ներդրումների համար առավել ճկուն ու գրավիչ դարձնելու սկզբունքներով և այս նպատակի համար անհրաժեշտ քայլեր է իրականացնում:
Համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակներում Հանրապետության նախագահը Երախտագիտության մեդալով է պարգևատրել Լետիցիա Լեոնարդիին և Թալալ Խրաիսին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին մատուցած ծառայությունների համար:

Armenia has a clear position on the issue of establishing neighborly relations with its neighbors. the president met with the Armenian community in Italy
During his working visit to the Republic of Italy, the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the representatives of the Armenian community of Rome at the Levonian Academy.
During the meeting, in a direct atmosphere, President Khachaturyan referred to the general internal and external situation of Armenia, regional problems, and the principles the Armenian authorities adopted to solve them.
The President emphasized that currently, Armenia has a clear position on the issues of achieving peace in our region and establishing friendly relations with its neighbors.
The President of the Republic also referred to the reforms carried out in recent years in various spheres of the country's internal life, particularly economic life. Vahagn Khachaturyan stressed that the current government is guided by the principles of making the Armenian economic environment more flexible and attractive for investments and is taking necessary steps.
Within the framework of the meeting with the community representatives, the President of the Republic awarded the Medal of Gratitude to Leticia Leonardi and Talal Khrais for their services to Armenia and the Armenian people.