Վլադիմիր Վարդանյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Բուրգ-լե-Վալանսի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության հետ
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում մշտապես կարեւորվել է Ֆրանսիայի հետ բազմամակարդակ հարաբերությունների զարգացումը: Հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները խարսխված են երկու ժողովուրդների ավանդական բարեկամության, Ֆրանսիայում հայ համայնքի ակտիվ դերակատարման, երկկողմ քաղաքական, մշակութային ու հումանիտար սերտ կապերի վրա. նշել է իր խոսքում ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը՝ հուլիսի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած հանդիպմանը ողջունելով Ֆրանսիայի Բուրգ-լե-Վալանս քաղաքի քաղաքապետ Մառլեն Մուղիեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Արուսյակ Մանավազյանը, Բաբկեն Թունյանը, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը, Բուրգ-լե-Վալանսի փոխքաղաքապետ Ռոբերտ Տաֆանկեճյանը եւ Թալին համայնքի ղեկավար Տավրոս Սափեյանը:
Բուրգ-լե-Վալանսի պատվիրակությունը հուլիսի 22-ին մասնակցել է քույր քաղաք Թալինի օրվան նվիրված հանդիսավոր արարողություններին: Տավրոս Սափեյանն իր խոսքում նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է քույր քաղաքների համագործակցության քսանամյակը, որի կապակցությամբ առաջարկվել է Բուրգ-լե-Վալանսում հիմնել Թալինին նվիրված պուրակ, որտեղ կտեղադրվի ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, շանսոնիե Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին:
Քաղաքապետ Մառլեն Մուղիեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ երկու քաղաքների միջեւ փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են երկու քաղաքների միջեւ ձեւավորված գործընկերային, բարեկամական հարաբերությունները, որոնք առանձնանում են բացառիկ ջերմությամբ:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը:
Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ հարցեր:

Vladimir Vardanyan met with the delegation led by the mayor of Bourg-les-Valence, France
The development of multi-level relations with France has always been highlighted in Armenia's foreign policy agenda. The unique Armenian-French relations are based on the two peoples' traditional friendship, the Armenian community's active role in France, and close bilateral political, cultural, and humanitarian ties. Vladimir Vardanyan, head of the Armenia-France Friendship Group of the RA National Assembly, said in his speech that he welcomed the delegation led by the mayor of Bourges-les-Valences, France, Marlene Mourier, at the meeting held at the RA National Assembly on July 24.
The meeting was attended by members of the Armenia-France friendship group Arusyak Manavazyan, Babken Tunyan, member of the Standing Committee on Economic Affairs Davit Arushanyan, deputy mayor of Bourg-le-Valence Robert Tafankechyan, and head of the Talin community Tavros Sapeyan.
On July 22, the delegation from Bourg-le-Valence took part in the celebrations dedicated to Tallinn Day. In his speech, Tavros Sapeyan noted that next year marks the 20th anniversary of the cooperation of the sister cities, in connection with which it was proposed to establish a park dedicated to Tallinn in Bourg-le-Valence, where the bust of the famous French-Armenian singer, Chansons Charles Aznavour, will be placed.
Mayor Marlene  Mourier thanked them for the warm reception and expressed her readiness to develop cooperation between the two cities.
The meeting participants emphasized the partnership and friendly relations between the two cities, which are characterized by exceptional warmth.
The head of the friendly group presented the situation in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor.