«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը մեծ նշանակություն ունի Իրանի համար»,- երկուշաբթի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը, տեղեկացնում է IRNA գործակալությունը։
«Իրանը ողջունում է տարածաշրջանի երկրների մերձեցումը և առաջընթացը Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղ բանակցություններում։ Իրանը կենտրոնացած է կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վրա»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ իր վերջին հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, վերջին ամիսներին նրա հանդիպումը Հայաստանի վարչապետի հետ և այսօրվա հանդիպումը Հայաստանի արտգործնախարարի հետ կարող են դիտվել որպես տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և անվտանգություն ստեղծելու իրանական միջոցառումներ։
Նրա խոսքով՝ Թեհրանը կարծում է, որ հարևանների միջև խաղաղությունն ու անվտանգությունը համապատասխանում են տարածաշրջանի երկրների ընդհանուր շահերին։
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը չպետք է վերածվի տարաձայնությունների ասպարեզի և իշխանության համար մրցակցության, քանի որ դա ձգձգում է տարածաշրջանում խաղաղությունը», - նշել է նա՝ հավելելով, որ կայուն խաղաղությունը պահանջում է կառավարությունների և ժողովուրդների միջև բարեկամական և հարթ երկխոսություն:
Նշելով, որ որոշ օտարերկրյա կողմեր ձգտում են շահարկել այս տարածաշրջանում առկա որոշ տարաձայնությունները, նա ասել է. «Մենք ողջունում ենք տարածաշրջանի երկրների միջև «3+3» ձևաչափը, և Իրանը հայտարարում է իր պատրաստակամության մասին՝ անցկացնելու այս հանդիպումը, որում կընդգրկվեն նաև Հայաստանը և Ադրբեջանը։

«Регион Южного Кавказа имеет большое значение для Ирана», - заявил в понедельник министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, сообщает IRNA.
«Иран приветствует сближение стран региона и прогресс в мирных переговорах между Арменией и Азербайджанской Республикой. Иран сосредоточен на установлении мира в кавказском регионе", - сказал он, добавив, что его недавняя встреча с президентом Азербайджана Алиевым, его встреча с премьер-министром Армении в последние месяцы и сегодняшняя встреча с министром иностранных дел Армении могут рассматриваться как иранские меры по созданию стабильного мира и безопасности в регионе.
По его словам, Тегеран считает, что мир и безопасность между соседями соответствуют общим интересам стран региона.
«Регион Южного Кавказа не должен превращаться в арену разногласий и соперничества за власть, так как это отсрочит установление мира в регионе», — отметил он, добавив, что для устойчивого мира необходим дружественный и ровный диалог между правительствами и народами.
Отметив, что некоторые иностранные стороны пытаются манипулировать некоторыми существующими разногласиями в этом регионе, сказал он. «Мы приветствуем формат «3+3» между странами региона, и Иран заявляет о своей готовности провести эту встречу, в которой также примут участие Армения и Азербайджан