Նախագահն այցելել է Սուրբ Ղազար կղզի, հանդիպել Մխիթարյան միաբանության հայրերի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հուլիսի 23-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Իտալիայի Հանրապետություն:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորությամբ հայկական պատվիրակությունն այցելել է Սուրբ Ղազար կղզի, հանդիպել Մխիթարյան միաբանության հայրերի հետ և ծանոթացել կենտրոնի բարձրարժեք մշակութային ժառանգությանն ու ներկայիս գործունեությանը: Անմիջական մթնոլորտում Հանրապետության նախագահը զրուցել է միաբանության հայրերի և հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, պատասխանել նրանց հուզող հարցերին: Նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ հնարավորության սահմաններում պատրաստակամ է աջակցել և նպաստել խոշոր կրոնամշակութային կենտրոնի գործունեության հանրահռչակմանն ու զարգացմանը:
Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ ավանդույթ է դարձել Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության՝ Իտալիա այցերի ընթացքում Վենետիկ այցելությունը, ինչը լավագույն առիթն է ևս մեկ անգամ արժևորելու Վենետիկում հայ ժողովրդի, և մասնավորապես՝ Մխիթարյան հայրերի անգերագնահատելի հոգևոր մշակութային ժառանգությունը, որը պատկանում է ոչ միայն հայերին և իտալացիներին, այլև համաշխարհային նշանակություն ունի։ Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է՝ նաև այս պատմամշակութային ժառանգության շնորհիվ է բյուրեղացել հայ-իտալական բարեկամությունը և նշանակալիորեն զարգացել երկու պետությունների միջև արդյունավետ ու բազմաշերտ համագործակցությունը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է նաև Վենետիկում ՀՀ պատվո հյուպատոսություն։ ՀՀ պատվո հյուպատոս Գագիկ Սարուխանյանը, ողջունելով նախագահին, նշել է, որ մեծ պատիվ է իր համար Վենետիկի ՀՀ պատվո հյուպատոսությունում հյուրընկալել նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին: Հանդիպման ընթացքում հյուպատոս Գագիկ Սարուխանյանը նախագահին է ներկայացրել հյուպատոսության օրակարգային հարցերն ու ծրագրերը:
Հուլիսի 23-26-ին Իտալիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպումներ կունենա Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի, Իտալիայի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է Վահագն Խաչատուրյանի մասնակցությունն Ամբրոզետտի ուղեղային կենտրոնի և Աֆրիկայի ու Մերձավոր Արևելքի եվրոպական կորպորատիվ խորհրդի (ECAM Council)՝ «Համաշխարհային առաջնորդներն այսօր. բազմակողմանիությունն ավելի լավ ապագայի համար» խորագիրը կրող միջոցառմանը:

Президент Республики Ваагн Хачатурян 23 июля с рабочим визитом прибыл в Итальянскую Республику.
Армянская делегация во главе с президентом Ваагном Хачатуряном посетила остров Святого Лазаря, встретилась с отцами общины Мхитарян и ознакомилась с ценным культурным наследием и текущей деятельностью центра. В непринужденной обстановке Президент Республики побеседовал с отцами прихода и представителями армянской общины, ответил на их вопросы. Президент Хачатурян подчеркнул, что готов поддерживать и способствовать популяризации и развитию крупного религиозно-культурного центра.
Президент Республики подчеркнул, что для высшего руководства Республики Армения уже стало традицией посещать Венецию в рамках своих визитов в Италию, что является лучшей возможностью еще раз оценить в Венеции бесценное духовное и культурное наследие армянского народа, в частности, отцов Мхитарянов, которое принадлежит не только армянам и итальянцам, но и имеет мировое значение. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что благодаря этому историко-культурному наследию выкристаллизовалась армяно-итальянская дружба и значительно развилось эффективное и многоплановое сотрудничество между двумя государствами.
Президент Ваагн Хачатурян также посетил почетное консульство РА в Венеции. Почетный консул РА Гагик Саруханян, приветствуя Президента, отметил, что для него большая честь принимать Президента Ваагна Хачатуряна в Почетном консульстве РА в Венеции. В ходе встречи консул Гагик Саруханян представил президенту вопросы повестки дня и планы консульства.
В ходе рабочего визита в Итальянскую Республику 23-26 июля Президент Ваагн Хачатурян проведет встречи с Президентом Италии Серджио Маттареллой и представителями высшего руководства Италии. Планируется, что Ваагн Хачатурян примет участие в работе аналитического центра Ambrosett и Европейского корпоративного совета по Африке и Ближнему Востоку (ECAM Council) ««Глобальные лидеры сегодня. Мультилатерализм для лучшего будущего».