Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոդված է հրապարակել ֆրանսիական «Լը Մոնդ» պարբերականում՝ «Հայաստան. «Միջազգային հանրությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի Լեռնային Ղարաբաղի պաշարումը դադարեցնելու համար»» վերնագրով։
Նիկոլ Փաշինյանը «Լը Մոնդ»-ի սյունակում կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված, այնտեղ ապրող մարդկանց իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է առաջնահերթություն լինեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու նպատակով։
«Հուլիսի 15-ին ես հանդիպել եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ադրբեջանի նախագահի հետ այս հանդիպումը վերջինն է եղել այն շարքից, որը տեղի է ունեցել վերջին չորս ամիսների ընթացքում՝ տարբեր ձևաչափով և տարբեր մայրաքաղաքներում։ Հայաստանն իր գործողություններով ապացուցել է, որ իրապես առկա է կամքը Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի մոտ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար։
Մենք իրապես համոզված ենք, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը կարող է միջազգային մակարդակով զգալի դրական ազդեցություն գործել: Վերջին տարիներին Հայաստանը դարձել է կայուն ժողովրդավարական երկիր բավական բարդ տարածաշրջանում։ Աշխարհագրական առումով մենք ռազմավարական խաչմերուկ ենք։
Եթե մեզ հաջողվի զարգացնել խաղաղության գործընթացը, հարևան պետությունների հետ կարգավորել հարաբերությունները մեր և ստեղծել ուժեղ տրանսպորտային և էներգետիկ ենթակառուցվածքներ, ապա վստահաբար տեղական բարգավաճումը կավելանա, Ասիայի և Եվրոպայի միջև կապերը կամրապնդվեն, իսկ համաշխարհային առևտուրը և միջազգային կայունությունը մեծապես կզարգանան:
Իրավիճակի վատթարացում
Թեև խաղաղության համաձայնագրի եզրագծերը ի հայտ են գալիս, սակայն դրա իրականացման համար դեռևս էական խոչընդոտներ կան։ Այդ խոչընդոտները, որոնք պահպանվել են արդեն մեկ տասնամյակ, հնարավոր է հաղթահարել միայն գործընկերների աջակցությամբ, ովքեր իրապես հավատացած են Հարավային Կովկասում խաղաղության հարցում:
Ներկայումս խաղաղության հիմնական խոչընդոտը Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ և անօրինական գործողություններն են Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, հատկապես Լաչինի միջանցքում, ինչպես նաև Հայաստանի սահմաններում։ Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է։
2022 թվականի դեկտեմբերից մուտքը դեպի այդ միջանցք խստորեն սահմանափակվել է Ադրբեջանի կողմից՝ պատճառաբանություն բերելով բնապահպանական մտահոգությունները։ Այսօր Բաքուն մեկ աստիճան բարձրացել է՝ միջանցքի մուտքի մոտ սահմանային անցակետ տեղադրելով, անգամ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մուտքը թույլ չտալով։ Սննդամթերքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումը լրջորեն խաթարված է։ Վերադարձնել կյանքը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին»:

«Международное сообщество должно принять меры для прекращения блокады Нагорного Карабаха». Премьер-министр опубликовал статью в «Le Monde».
Премьер-министр Никол Пашинян опубликовал во французском журнале «Le Monde» статью под названием «Армения. «Международное сообщество должно принять меры для прекращения блокады Нагорного Карабаха».
Никол Пашинян в колонке «Le Monde» выразил мнение, что права и безопасность людей, живущих там, в окружении Азербайджана, должны быть приоритетом для установления прочного мира в регионе.
«15 июля я встретился с президентом Европейского совета Шарлем Мишелем и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Эта встреча с Президентом Азербайджана стала последней из серии, состоявшейся за последние четыре месяца в разных форматах и ​​в разных столицах. Своими действиями Армения доказала, что у правительства и народа Армении есть реальная воля к установлению прочного мира в регионе.
Мы искренне убеждены, что устойчивый мир на Южном Кавказе может оказать существенное положительное влияние на международном уровне. В последние годы Армения стала стабильной демократической страной в довольно сложном регионе. Географически мы являемся стратегическим перекрестком.
Если нам удастся продвинуть мирный процесс, нормализовать отношения с нашими соседями и построить мощную транспортную и энергетическую инфраструктуру, мы обязательно повысим местное благосостояние, укрепим связи между Азией и Европой и значительно укрепим мировую торговлю и международную стабильность.
Ухудшение ситуации
Хотя контуры мирного соглашения уже вырисовываются, все еще существуют значительные препятствия на пути его реализации. Эти препятствия, сохраняющиеся на протяжении десятилетия, могут быть преодолены только при поддержке партнеров, искренне верящих в мир на Южном Кавказе.
В настоящее время основным препятствием на пути к миру являются агрессивные и незаконные действия Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха, особенно в Лачинском коридоре, а также на границах Армении. Лачинский коридор – единственный путь, связывающий армян Нагорного Карабаха с внешним миром.
С декабря Азербайджан под ложным предлогом экологического протеста ограничил доступ коридору. Сейчас Баку пошел еще дальше, установив пограничный контрольно-пропускной пункт на въезде в коридор, даже препятствуя доступу Международного комитета Красного Креста. Это означает, что поставки продуктов питания, лекарств и предметов первой необходимости серьезно нарушены. Верните жизнь народу Нагорного Карабаха».