Երասխի գործարանը լիովին համապատասխանում է միջազգային բնապահպանական ստանդարտներին. ՇՄՆ պատասխանը՝ Ադրբեջանին
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ի գիտություն է ընդունում Ադրբեջանի Հանրապետությունում գործող մի շարք այսպես կոչված «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների» կողմից ուղարկված բաց նամակը, որը վերաբերում է ենթադրյալ «բնապահպանական լուրջ ճգնաժամին՝  պայմանավորված  Հայաստանի Հանրապետության հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող գործունեության տարածաշրջանային և գլոբալ բնապահպանական ազդեցությամբ»։ Նամակում տեղ գտած պնդումներն ակնհայտ սուտ են։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը, որի սեփական հեղինակությունը բնապահպանական հարցերում տխրահռչակ է, փորձում է օգտագործել այսպես կոչված «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները» հանրային կապերի նպատակով Հայաստանի դեմ կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելու համար: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ադրբեջանը կազմակերպեց և ուղղորդեց նմանատիպ բազմաթիվ կազմակերպությունների՝ այսպես կոչված բնապահպանական «բողոքներ» անցկացնել՝ փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին՝ կտրելով Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 էթնիկ հայերին արտաքին աշխարհից և լուրջ հետևանքներ պատճառելով Արցախի շրջակա միջավայրին։ Այն, որ նման «բողոքները» պատրվակ էին և իրականում ղեկավարվում էին Ադրբեջանի կողմից, վկայում է այն փաստը, որ «ցուցարարները» ցրվեցին, այն պահին երբ Ադրբեջանը կարողացավ դրանք փոխարինել նույն ճանապարհով երթևեկությունը խոչընդոտող կառավարական անցակետով։
Բաց նամակում արված պնդումներն ամբողջովին անհիմն են և արժանի չեն արձագանքի։ Այնուամենայնիվ, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, տեղին է համարում հակիրճ անդրադառնալ հետևյալ կետերին։
- Ինչ վերաբերում է ջրային ռեսուրսների ենթադրյալ աղտոտմանը (նշված  բաց նամակի նախաբանում և դրա 1-3 կետերում), Նախարարությունը նշում է, որ Հայաստանի գետերի բոլոր անդրսահմանային հատվածներում կան ջրի որակի մոնիթորինգի դիտակետեր, որտեղ ամենամսյա պարբերականությամբ իրականացվում է ջրի որակի բոլոր պարամետրերի, այդ թվում ծանր մետաղների մոնիթորինգ։ Հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները օրենքով սահմանված կարգով իրականացնում են ջրի որակի, մթնոլորտային օդի և հողերի  աղտոտվածության մոնիթորինգ և արդյունքները ներկայացնում են Նախարարություն եռամսյակային և տարեկան հաշվետվությունների ձևով, որոնք այնուհետև հրապարակվում են։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը Կովկասի տարածաշրջանում «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության» (ԱՃԹՆ) միակ անդամ երկիրն է, ինչը վկայում է այն կարևորության մասին, որ Հայաստանը տալիս է բնական պաշարների բաց և պատասխանատու կառավարմանը։
- Ի պատասխան բաց նամակի 4-րդ կետի, Նախարարությունը նշում է, որ «Սոթքի» ոսկու հանքավայրը 1964 թվականին օրինական կերպով տրվել է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական ​​Հանրապետությանը և, հետևաբար, իրավահաջորդության հիման վրա այն այժմ պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը։ Բաց նամակում տեղ գտած պնդումն այն մասին, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է, որ Հայաստանը խախտել է «էկոլոգիական հավասարակշռության իրավունքները» պարզապես սխալ է. նման որոշում գոյություն չունի.
- Բաց նամակի 5-րդ կետը խեղաթյուրում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2019 թվականի փետրվարի 14-ի վճիռները։ Այդ վճիռներում Դատարանը ընդունել է, որ Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի իրականացումը բխում է հանրային շահից։ Դատարանը փոխհատուցում է տրամադրել Հայաստանի քաղաքացիներին միայն այն պատճառով, որ նրանց ունեցվածքը օտարվել է այս ծրագրի համար: Հակառակ բաց նամակում արված պնդումների, Դատարանը հանքարդյունաբերական գործունեությունը ապօրինի չի համարել։
- Գրության 6-րդ կետում նշված անվանմամբ հանքավայրը չի գտնվում  Հայաստանի Հանրապետությունում և չի շահագործվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից.
- Ինչ վերաբերում է նամակի 7-րդ կետում հիշատակված Ախթալայի ԼՀԿ-ին, ապա այն գործում է նոր տեխնոլոգիայով, որը չի նախատեսում պոչամբարների օգտագործում։
- Բաց նամակի 8-րդ կետում նշված անվանմամբ գործարանը չի գտնվում  Հայաստանի Հանրապետությունում և չի շահագործվում Հայաստանի Հանրապետության կողմից։
- Բաց նամակի 9-րդ կետում նշվածը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզում պղնձի, ցինկի և կապարի արտադրությամբ զբաղվող գործարան գոյություն չունի։
- Բաց նամակի 10-րդ կետը ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզում պղնձաձուլարան գոյություն չունի։
- Ինչ վերաբերում է Երասխի գործարանին, ապա այն լիովին համապատասխանում է միջազգային բնապահպանական ստանդարտներին։  Այս առնչությամբ սույն թվականի հունիսի 15-ին Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանդես է եկել մանրամասն պարզաբանմամբ։ (http://www.mnp.am/news/yeraskh-15-06-2023):
- Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի հանքավայրին, այն դեռևս չի մտել շահագործման փուլ,  հետևաբար որևէ աղտոտման մասին խոսք գնալ չի կարող։ Իսկ դրա շահագործման ընթացքում կպահպանվի բնապահպանական ռիսկերի կառավարման ամենաբարձր միջազգային ստանդարտը, և դրա իրականացումը խստորեն կվերահսկվի, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների կողմից։
- Հարկ է նշել, որ Հայաստանի սահմաններից դուրս եկող ջուրը համապատասխանում է միջազգային նորմերին։ Սա ապացուցվել է դեռևս տարիներ առաջ, երբ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը Հուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության (NATO) աջակցությամբ 6 տարի շարունակ, 40 ցուցանիշների մասով ուսումնասիրություններ է կատարել սահմանային կետերում՝ կիրառելով ծրագրի շրջանակում հարևան երկրների հետ համատեղ ընդունված նույն մեթոդաբանությունը։

Ерасхский завод полностью соответствует международным экологическим стандартам. Ответ МОС Азербайджану
Министерство окружающей среды принимает к сведению открытое письмо, направленное рядом так называемых «организаций гражданского общества», действующих в Азербайджанской Республике, в котором говорится о предполагаемом "серьезном экологическом кризисе, вызванном региональным и глобальным экологическим воздействием деятельности, осуществляемой в горнодобывающей промышленности Республики Армения". Утверждения в письме явно ложны.
Это не первый случай, когда Азербайджан, чья собственная репутация в экологических вопросах печально известна, пытается использовать так называемые «организации гражданского общества» для выдвижения ложных обвинений против Армении в целях связей с общественностью. Буквально в декабре прошлого года Азербайджан организовал и направил множество того же рода организаций для проведения так называемых «экологических протестов», перекрывающих трассу Горис-Степанакерт, тем самым отрезав 120 000 этнических армян Нагорного Карабаха от внешнего мира и вызывая серьезные последствия для окружающей среды в Арцахе. О том, что такие «протесты» носили предлоговый характер и на самом деле возглавлялись Азербайджаном, свидетельствует тот факт, что «протестующие» разошлись, как только Азербайджан смог заменить их правительственным контрольно-пропускным пунктом, препятствующим движению по той же дороге.
Заявления, высказанные в открытом письме, совершенно беспочвенны и не заслуживают ответа. Тем не менее, Министерство окружающей среды хотело бы кратко высказаться по поводу следующих пунктов.
- В отношении предполагаемого загрязнения водных ресурсов (упомянутого в предисловии к открытому письму и его пунктах 1-3) Министерство отмечает, что на всех трансграничных участках рек Армении имеются пункты мониторинга качества воды, где ежемесячно проводится мониторинг всех показателей качества воды, в том числе тяжелых металлов. Согласно закону, горнодобывающие предприятия проводят мониторинг качества воды и загрязнения атмосферного воздуха и почвы, а результаты представляют в Министерство в виде ежеквартальных и годовых отчетов, которые затем публикуются. В то же время Армения является единственной страной-членом «Инициативы прозрачности добывающих отраслей» в Кавказском регионе, что доказывает важность, которую Армения придает открытому и подотчетному управлению природными ресурсами.
- В ответ на пункт 4 открытого письма Министерство отмечает, что золотой рудник «Сотк» был законно закреплен за Армянской Советской Социалистической Республикой в 1964 году и, таким образом, в настоящее время принадлежит Республике Армения на основании правопреемства. Заявление в открытом письме о том, что Европейский суд по правам человека постановил, что Армения нарушила «права на экологический баланс», просто неверно. такого решения не существует.
- Пункт 5 открытого письма искажает решения Европейского суда по правам человека от 14 февраля 2019 года. В этих решениях Суд признал, что реализация проекта разработки Техутского медно-молибденового месторождения соответствеут общественным интересам. Суд предоставил компенсацию гражданам Армении только потому, что их собственность была экспроприирована для этого проекта. Вопреки тому, что утверждается в открытом письме, Суд не считает рассматриваемую деятельность по добыче полезных ископаемых незаконной.
- Месторождение с названием, указанным в пункте 6 письма, не находится на территории Республики Армения и не эксплуатируется Республикой Армения.
Что касается упомянутой в пункте 7 письма Ахталинской ГОК, то он действует по новой технологии, которая не предусматривает использования хвостохранилищ.
Завод с названием, указанным в пункте 8 открытого письма, не находится на территории Республики Армения и не эксплуатируется Республикой Армения.
Отмеченное в пункте 9 открытого письма не соответствует действительности, так как в Котайкской области Республики Армения нет завода по производству меди, цинка и свинца.
- 10-й пункт открытого письма также не соответствует действительности, так как в Гегаркуникской области Республики Армения нет медеплавильного завода.
Относительно Ерасхского завода, он полностью соответствует международным экологическим стандартам. 15 июня с.г. Министерство окружающей среды РА выступило с подробным разъяснением по этому поводу. (http://www.mnp.am/news/yeraskh-15-06-2023).
- Что касается Амулсарского месторождения, оно еще не вступило в этап эксплуатации, о каком-либо загрязнении речи быть не может. А когда он заработает, будет соблюдаться высший международный стандарт управления экологическими рисками, а его выполнение будет строго контролироваться, в том числе международными организациями.
- Следует отметить, что вода, выходящая за пределы Армении, соответствует международным нормам. Это было доказано еще много лет назад, когда центр эколого-ноосферных исследований НАН при поддержке Организации НАТО на протяжении 6 лет проводил исследования по 40 показателям на пограничных пунктах, применяя ту же методологию, принятую совместно с соседними странами в рамках программы.