ԶՈՒ ԳՇ պետը Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային ծրագրի համաժողովին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Միջոցառման ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի բյուրոյի պետ, գեներալ Դանիել Հոկանսոնի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն, գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկայի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նահանգային գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նույն օրը տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Գիորգալասի և Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսի հետ։

17-18 июля находящийся с рабочим визитом в США начальник Генерального штаба ВС РА, первый заместитель министра обороны генерал-лейтенант Эдвард Асрян принял участие в конференции, посвященной 30-летию Государственной программы Национальной гвардии США в столице Вашингтоне.
В ходе мероприятия состоялись встречи с начальником бюро Национальной гвардии США генералом Дэниелом Хокансоном, директором по стратегии, планированию и политике Европейского командования США генерал-майором Даниэлем Ласикой и генерал-адъютантом штата Канзас, командующим Национальной гвардией бригадным генералом Майклом Венерди.
В ходе встреч были обсуждены текущий уровень и перспективы развития армяно-канзасского сотрудничества в рамках государственного партнерства, ряд вопросов двустороннего сотрудничества с США.
В тот же день генерал-лейтенант Эдвард Асрян встретился с министром обороны Республики Кипр Михалисом Гиоргаласом и начальником Генерального штаба Национальной гвардии генерал-лейтенантом Димокритосом Зервакисом.