Քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցեր
Հուլիսի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Նատալի Օլիվեյրայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ կարևորվել են տնտեսական, առևտրային, կրթական, մշակութային ոլորտներում համագործակցության, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հեռանկարները:
Զրուցակցիներն ընդգծել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ օրակարգի առաջմղման գործում՝ այս համատեքստում կարևորելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունը, փոխայցերն ու հնարավոր նախաձեռնությունները:
Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանը վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարական լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգն ու այս ուղղությամբ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն ու առաջընթացը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տիրող անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ հայկական կողմի տեսլականը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները:
Ընդգծվել է ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրներին լուծումներ տալու Ադրբեջանի քաղաքականության անընդունելիությունը, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներով ամրագրված՝ Լաչինի միջանցքի բացման հրամայականը:

Обсуждены вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС
14 июля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с президентом группы дружбы Португалия-Армения Натали Оливейра.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся развития сотрудничества между Арменией и Португалией в различных сферах. Параллельно политическому диалогу были отмечены перспективы сотрудничества в экономической, коммерческой, образовательной, культурной сферах и расширения договорно-правового поля.
Собеседники подчеркнули роль парламентской дипломатии в продвижении двусторонней повестки дня, подчеркнув в этом контексте эффективное сотрудничество, взаимные визиты и возможные инициативы дружественных групп, действующих в парламентах двух стран.
В повестку дня встречи вошли также вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС, а также повестка широкомасштабных демократических реформ в Армении и достигнутого в этом направлении эффективного сотрудничества и прогресса.
Коснувшись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, министр Мирзоян представил собеседнику видение армянской стороны в отношении армяно-азербайджанских отношений и урегулирования нагорно-карабахского вопроса, а также детали гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе. в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Подчеркнута неприемлемость политики Азербайджана по решению проблем путем применения силы и угрозы силой, а также императив открытия Лачинского коридора, установленный юридически обязывающими решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.