«Չնայած խաղաղություն հաստատելու մեր ջանքերին՝ իրավիճակն այս պահին ճգնաժամային է»․ Մհեր Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ Ֆրանսիայի դեսպանությունում կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը:
Փոխվարչապետը հանդես է ելույթով և Կառավարության անունից շնորհավորել Ֆրանսիայի Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով բարեկամ Ֆրանսիային և ֆրանսիացիներին բարօրություն, իսկ հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը՝ հարատևություն։
«1789 թվականի հուլիսի 14-ին ֆրանսիացիները, համախմբվելով ազատության, հավասարության և եղբայրության վեհ գաղափարների շուրջ՝ ժամանակակից աշխարհի համար ուրվագծեցին հիմնարար ազատությունների և ժողովրդավարության ուղին։
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև պատմական կապերն առանցքային նշանակություն են ունեցել մեր միջպետական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների զարգացման համար:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ երկու երկրներին հաջողվել է բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսություն և արդյունավետ համագործակցություն ձևավորել բոլոր բնագավառներում»,-նշել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Իր խոսքում փոխվարչապետը նաև նշել է, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ իր ուրույն տեղն ունենալով` Ֆրանսիան նշանակալի դեր է ստանձնել հատկապես 20-րդ դարի սկզբին, երբ ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայեր Ֆրանսիայի բարեկամական հողում ապաստան են գտել և արժանապատիվ կյանքի հնարավորություն ձեռք բերել:
«Բարձր ենք գնահատում բարեկամ՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի կարևոր դերակատարությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման գործում: Ցավով պետք է տեղեկացնեմ, որ չնայած տարածաշրջանում հարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատելու մեր ջանքերին՝ իրավիճակն այս պահին ճգնաժամային է»,- նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ փոխվարչապետը, օգտվելով առիթից, նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունը ավարտող Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լուոյին հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար և մաղթել հաջողություններ՝ վստահեցնելով, որ նա միշտ կմնա հայերի բարեկամը:

"Despite our efforts to establish peace, the situation is critical at the moment;" Mher Grigoryan
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated in the solemn event organized at the French Embassy on the National Day of the Republic of France.
The Deputy Prime Minister made a speech and congratulated on behalf of the Government on the National Day of France, wishing the friendly France and the French well-being and the Armenian-French friendship longevity.
"On July 14, 1789, the French, united around the noble ideas of liberty, equality, and fraternity, outlined the path of fundamental freedoms and democracy for the modern world.
I want to emphasize that the historical ties between Armenia and France, based on universal values, were crucial for developing our privileged interstate relations.
Since the establishment of diplomatic relations, the two countries have managed to form a close high-level political dialogue and practical cooperation in all fields," said Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
In his speech, the Deputy Prime Minister also noted that having its place in the history of the Armenian people, France assumed a significant role, especially at the beginning of the 20th century, when thousands of Armenians who survived the genocide found shelter in the friendly land of France and got a chance for a dignified life.
"We highly appreciate the important role of our friend, President Emmanuel Macron, in regulating Armenia-Azerbaijan relations and addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh. I regret to inform you that despite our efforts to establish lasting stability and peace in the region, the situation is critical now," said Mher Grigoryan.
Summarizing his speech, the Deputy Prime Minister, taking the opportunity, also thanked the French Ambassador Anne Luoyot, who is finishing her diplomatic mission in Armenia, for her efforts in expanding and deepening Armenian-French relations and wished successful, assuring that she will always remain a friend of Armenians.