- Բրյուսելյան հարթակում բանակցությունների հերթական ռաունդից առաջ Ադրբեջանը կրկին խախտում է հրադադարը։ Հայկական կողմը կառուցողական դիրքորոշումը համառորեն պահպանում է։ Արդյո՞ք միջազգային հանրության համար տեսանելի է Հայաստանի դիրքավորումը, և որտե՞ղ է դրա արդյունավետությունը։
- Կարծում եմ՝ միջազգային հանրության համար ո՛չ կառուցողականությունը կամ համաձայնություններ հարգելը, ո՛չ էլ ապակառուցողականությունը կամ հրադադարի խախտումը էական նշանակություն չունեն։ Միջազգային ընտանիքը ի՛նքը չի ուզում պարտադրել իր դատական համակարգի պարտադիր որոշումները։ Այլապես կդիմեր քայլերի՝ պատժամիջոցներ, էմբարգո և այլ միջազգային պրակտիկաներ։ Ի վերջո, միջնորդի դեր վերցնողի համար թեժ կետեր պիտի լինեն, որպեսզի միջնորդությունն իմաստ ունենա․ իսկ միջնորդությունը ազդեցության գոտու ձևավորման աշխարհաքաղաքական պրակտիկա է։
- Բանակցությունների ֆոնին Արցախում անժամկետ համաժողովրդական շարժում է։ Պնդումներ կան, թե այդ շարժումը ռուսական պատվեր է և նպատակ ունի խանգարել գործընթացը։ Ինչպես կմեկնաբանեք դուք։
- Արցախի դրությունն այսօր այնպիսին է, որ պարզ տրամաբանությամբ հետևողն ընկալում է այն իրողությունը, որ ռուսական գործոնը մեծապես կազդի ինչպես պետության, այնպես էլ հասարակության վրա։ Այսօրվա համահայկական համապատկերում Արցախը միակ միջավայրն է, որը թէ՛ Ազգային ժողովի և թե՛ հասարակության հարթություններում դրսևորում է համախմբվածություն։ Սա եզակի երևույթ է, ցավոք։ Ապաշրջափակման դեմ բողոքի նման համախմբվածությունը չպետք է վերագրել ռուսական պատվերին։ Արցախը միշտ փաստել է, որ իր էքզիստենցիալ հարցերում ունեցել է հավաքական կամք՝ համախմբվելու և դրանով օրինակ դառնալու հայկական աշխարհին։
- Հատկապես վերջին շրջանում ռուսական կողմը կարծես ակտիվություն չի ցուցաբերում, և բանակցությունները ակտիվությամբ ընթանում են արևմտյան հարթակներում։ Սա կապ ունի՞ Ռուսաստանի վերաբերյալ Էրդողանի վերջին հայտարարությունների հետ։
- Ռուսաստանը տարածաշրջանում վերահաշվարկներ անելու պարտադրանքի առաջ է։ Տեսանելի են Մոսկվա -Անկարա առանցքի թուլացման նախադրյալներ։ Էրդողանը հիշեցնում է ռուսներին, որ նրանք երկուսուկես տարուց համաձայնել են հեռանալ Արցախից։ Առ այս պահը Մոսկվան չի արձագանքել, թեկուզ՝ անուղղակի։ Զուգահեռ, հավաքական Արևմուտքը խոսում է անվտանգության միջազգային երաշխիքների ներդրման անհրաժեշտության մասին։ Իսկ այստեղ կան հակադիր մոտեցումներ։ Անկարան և Բաքուն ուզում են, որ որևէ խաղաղապահ ուժ չլինի։ Չեն խոսում Աղդամում տեղակայված թուրքական զորախմբի մասին։ ԱՄՆ- և ԵՄ-ը առաջադրում են միջազգային անվտանգային գործիքակազմ․ ԵԽԽՎ-ում անգամ խոսվեց ՄԱԿ-ի հաստատությունների ներգրավման մասին։ Իսկ ՌԴ-ն, բնականաբար, ուզում է երկարաձել իր առաքելությունը։ Ահա, նման խայտաբղետ շահերի բախման կետի է վերածվել Արցախը։
- Այս համատեքստում նկատենք, որ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Բրյուսելյան բանակցություններին, նշել էր, թե իրենք աջակցում են ցանկացած կառուցողական միջնորդության, որը կհանգեցնի հայ-ադրբեջանական խաղաղության։ Սա դեկլարատիվ հայտարարությունների շարքից չէ՞։
- Այո, Զախարովայի հայտարարությունները զուտ դեկլարատիվ են այս առումով։ Չմոռանանք, որ նա անգամ խոսեց այն մասին որ ՄԱԿ-ը կարող է նաև օժանդակել խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը։ Հասկանալի է, որ զուտ ռուսական միջնորդությունը միջազգայնացնելով՝ նա նկատի ունի այն, որ ՄԱԿ-ի ձևաչափում մյուս պետությունները ստիպված կլինեն համագործակցել ՌԴ-ի հետ՝ նկատի ունենալով, որ ՌԴ-ն ՄԱԿ ԱԽ անդամ է։
- Խաղաղության օրակարգի իրականացումը ձգձգելը դեռ կշարունակվի՞, և որքա՞ն։
- Կարծում եմ, որ կշարունակվի ձգումը։ Պաշտոնական Վաշինգտոնը խոսում է երկարատև աշխատանքի մասին՝ ակնարկելով այն մասին, որ կողմերը դեռևս շատ աշխատանք ունեն համաձայնելու։ Այս ձգումը չի բխում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերից։ Նրանք շտապում են՝ իմանալով, որ տարածաշրջանում իրավիճակ է փոխվում։

"Preliminaries of the weakening of the Moscow-Ankara axis are visible;" Gantaharyan
- Before the next round of negotiations on the Brussels platform, Azerbaijan violates the ceasefire again. The Armenian side persistently maintains a constructive position. Could you tell me if Armenia's position is visible to the international community and where its effectiveness is?
- I think that for the international community, neither constructiveness nor respecting agreements nor deconstructiveness or violation of the ceasefire are of essential importance. The international family does not want to impose the binding decisions of its judicial system. Otherwise, he would resort to sanctions, embargoes, and other international practices. After all, the mediator must have hotspots to make the mediation meaningful. And mediation is a geopolitical practice of forming a sphere of influence.
- In the background of the negotiations, there is an indefinite popular movement in Artsakh. There are claims that this movement is a Russian order and aims to disrupt the process. How will you interpret it?
- The situation in Artsakh today is such that the follower, with simple logic, perceives that the Russian factor will significantly affect both the state and the society. In today's pan-Armenian panorama, Artsakh is the only environment that shows unity in the National Assembly and the society. This is a unique phenomenon, unfortunately. Such a unity of protest against the blockade should not be attributed to the Russian border. Artsakh has consistently proven that in its existential issues, it had a collective will to unite and thereby become an example to the Armenian world.
- Especially recently, the Russian side seems inactive, and the negotiations are proceeding actively on Western platforms. Does this have anything to do with Erdogan's latest statements about Russia?
- Russia is facing the compulsion to make recalculations in the region. Prerequisites for the weakening of the Moscow-Ankara axis are visible. Erdogan reminds the Russians that they agreed to leave Artsakh in two and a half years. So far, Moscow has not responded, even indirectly. In parallel, the collective West talks about introducing international security guarantees. And here, there are opposite approaches. Ankara and Baku want no peacekeeping force. They are not talking about the Turkish military group stationed in Aghdam. The US and the EU propose an international security toolkit. In PACE, there was even talk about the involvement of UN institutions. And Russia naturally wants to prolong its mission. Here, Artsakh has turned into a conflict of such motley interests.
- In this context, we would like to point out that Maria Zakharova, referring to the Brussels negotiations, said they support any constructive mediation leading to Armenian-Azerbaijani peace. Isn't this one of the declarative statements?
- Yes, Zakharova's statements are purely declarative in this respect. Remember that he even mentioned that the UN could also assist in concluding a peace agreement. By merely internationalizing the Russian mediation, he means that other states will have to cooperate with Russia in the UN format, bearing in mind that Russia is a member of the UN Security Council.
- Will delaying the implementation of the peace agenda continue, and for how long?
- The tension will continue. Official Washington talks about long-term work, implying that the parties still have much work to agree on. This tension is outside the interests of the Turkish-Azerbaijani tandem. They hurry, knowing that the situation in the region is changing.