Բլինքենի հետ զրույցում Փաշինյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում հաստատված իրադրությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ քայլերին, ներառյալ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության անհրաժեշտությանը՝ միջազգային ներգրավմամբ:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի խորացմանը և այն հաղթահարելու անհրաժեշտ քայլերին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության ապահովման ուղղությամբ հետևողական ջանքերի անհրաժեշտությունը: Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

In the conversation with Blinken, Pashinyan reaffirmed the RA government's commitment to the peace agenda
The interlocutors referred to the established situation in the region, ongoing negotiations on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, and necessary steps to ensure the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh, including the need for Baku-Stepanakert dialogue with international involvement.
Prime Minister Pashinyan referred to the deepening of the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor and the necessary steps to overcome it.
The interlocutors emphasized the need for consistent efforts to ensure regional stability and peace. Prime Minister Pashinyan reaffirmed the RA government's commitment to the peace agenda.