ՏԿԵ փոխնախարարը Զարգացման ֆրանսիական գործակալության Expertise France-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է համագործակցության հարցեր
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանն ընդունել է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) տեխնիկական ծրագրերի օպերատոր Expertise France-ի ներկայացուցիչներին։
Պատվիրակության կազմում էին Expertise France-ի արդարադատության խորհրդական Աուրելիա Շաֆը, Բնապահպանական արդարադատության փորձագետ Վինսենթ Դելբոսը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության տնտեսական և տեխնիկական համագործակցության կցորդ Ուիլյամ Բոգգիսը։
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է հանքարդյունաբերության ոլորտի արդի վիճակը, գրանցած հաջողությունները, ռազմավարությունը և շրջակա միջավայրի պահպանությանն առնչվող ռիսկերի նվազմանը միտված աշխատանքները՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում շրջակա միջավայրին հասցվող վնասի նվազման ուղղությամբ։
Կողմերը կարևորել են ոլորտի տարբեր ենթաճյուղերի գործունեության թափանցիկությունը, ինչը կնպաստի քաղաքացիների իրազեկվածությանը և կօգնի դիմակայել տարբեր մարտահրավերներին՝ բարձրացնելով պետության հանդեպ ունեցած վստահությունը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխանակվելու ընթացիկ աշխատանքների մասին տեղեկատվությամբ, ինչը կնպաստի համագործակցության ավելի առարկայականացմանը։

The Deputy Minister of TAi discussed issues of cooperation with the representatives of the French Development Agency Expertise France
Hovhannes Harutyunyan, RA deputy minister of ICT, received the representatives of Expertise France, operator of the technical programs of the French Development Agency (DFG).
The delegation comprised Expertise France's Justice Advisor Aurelia Schaff, Environmental Justice Expert Vincent Delbos, and Economic and Technical Cooperation Attaché of the French Embassy in Armenia William Boggis.
The Deputy Minister of Energy and Mineral Resources of the Republic of Armenia presented the current state of the mining industry, the successes, the strategy, and the work aimed at reducing risks related to environmental protection, highlighting the fact that parallel to the development of the mining industry, work is being done to reduce the damage to the environment.
The parties emphasized the transparency of the activity of various sub-sectors of the sector, which will contribute to the awareness of citizens and help to face various challenges, increasing the trust in the state.
At the end of the meeting, an agreement was reached to exchange information about the current works, which will contribute to making cooperation more objective.